Zmiana zawodowa: fakty i mity

Czas wychodzenia z pandemii sprzyja, aby zastanowić się i na nowo zweryfikować swoje cele zawodowe. Czy mierzysz się z sytuacją, która zmusza do podjęcia konkretnych kroków ku zmianie? Czy jednak utwierdziłaś się w przekonaniu, że to, co robisz, jest tym, co chcesz kontynuować w dłuższej perspektywie czasu i nie myślisz o zmianie? A może zastanawiasz się, czego nowego mogłabyś się nauczyć, aby poszerzyć swoje kompetencje i dzięki temu być jeszcze bardziej rozchwytywana na rynku?

 

Zmiana zawodowa, czyli przebranżowienie się, bez wątpienia jest procesem długim, nie zawsze łatwym, do którego koniecznie trzeba się odpowiednio przygotować. Każda zmiana z natury wiąże się z obawą, strachem, bo jest czymś nowym i nieznanym. To, co stare, choć nie do przyjęcia, jest bezpieczne i przewidywalne. Z różnych względów osoby boją się nowych wyzwań zawodowych, nowych relacji. Stoją w miejscu, choć gdzieś w środku czują, że to już czas, a mimo to nie podejmują konkretnych działań. Dlatego rozważając przekwalifikowanie się czy zmianę zawodu warto to oprzeć na faktach, a nie na powszechnie zasłyszanych mitach, które najczęściej biorą się ze strachu przed zmianą.

 

Mit-Raz wybrany zawód jest na całe życie i pozostaje tylko rozwijanie się w ramach obranej specjalizacji.

 

Fakt- Obecne czasy i historie wiele osób potwierdzają, że coraz częściej można całkowicie zmienić wykonywany zawód. Myślenie o wyborze zawodu raz na zawsze może być przyczyną wielu napięć i stresu, co z kolei może niekorzystnie wpływać na samopoczucie i nastawienie do świata i ludzi. Największą gotowość do zmiany deklarują osoby z branży sprzedażowej, marketingowej i usługowej. Oczywiście, można rozwijać się tylko w obrębie swojej specjalizacji, być bezkonkurencyjnym i czerpać ogromną satysfakcję. Co nie zmienia faktu, że jedne z badań mówią o zmianie wykonywanego zawodu od 5 do nawet 10 razy na przestrzeni życia. Daje to nam możliwość świadomego zarządzania swoją karierą.

 

Mit- Po zmianie zawodowej w końcu życie będzie usłane różami.

 

Fakt- Przebranżowienie, jak wszystko inne, ma swoje plusy i minusy. Choć patrzymy na zmianę z nadzieją, odczuwając motywację i chęć działania, to nie jest ona lekiem na całe zło. Przebranżowienie podejmowane pod wpływem chwili, nacisku lub brak przemyślenia może stać się źródłem rozczarowania i ogromnego poczucia winy. Warto podejść do zmiany merytorycznie, przeanalizować potencjał, dotychczasowe doświadczenie i przebieg pracy zawodowej. Zobaczyć, jak jeszcze inaczej można wykorzystać swoje zasoby. Na pewno jest to szansa na rozwój w zgodzie z naszymi preferencjami i predyspozycjami, dzięki któremu podnosi się poczucie własnej wartości, poczucie sprawstwa oraz wpływu na własne życie.

 

 

Mit- Zmiana zawodowa dotyczy osób, którym się nie powiodło.

 

Fakt- Zmiana zawodowa wynika z różnych przyczyn i naturalnie wymusza rozwój oraz analizę swoich kompetencji. Jeszcze do niedawna motorem napędowym przebranżowienia się były zarobki i właśnie brak możliwości rozwoju. Coraz częściej mówi się o wypaleniu zawodowym spowodowanym przeciążeniem obowiązkami, niewłaściwym radzeniem sobie ze stresem i pracą w opozycji do swoich wartości i o niewłaściwym wyborze swojej ścieżki edukacyjnej, który był najczęściej podyktowany spełnieniem oczekiwań rodziców lub tymczasowymi trendami. To, co warto robić to ciągła samoobserwacja, doskonalenie siebie i uczenie się nowych umiejętności, takich jak np. adaptacja, która pozwala być elastycznym i wykorzystywać nadarzające się szanse. Dzięki temu mamy cały czas możliwość odkrywania siebie i drzemiącego w nas potencjału.

 

Mit- Zmiana zawodowa dotyczy tylko młodych i energicznych osób, a Ty swoim działaniem blokujesz miejsce innym.

 

Fakt- Tak się składa, że każdy czas jest dobry na zmianę, tym bardziej będąc w średnim wieku. Właśnie przełom połowy kariery pokazuje, że jest to doskonały moment, aby móc na nowo zweryfikować swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe. I w końcu postawić na to, co było gdzieś skrywane, odkładane na inny czas. Jest wiele możliwości, w jaki sposób można to zrobić i nie ma, co tracić czasu na oglądanie się na innych, albo czy wypada czy nie. Każda z osób czy startując na ścieżce zawodowej czy już z ogromnym bagażem doświadczeń jest w stanie znaleźć dla siebie taki obszar rozwoju i zaspokajać swoje potrzeby odnośnie zdobywania nowej wiedzy, umiejętności i samorealizacji. Oczywiście wymaga to czasu, zaangażowania i konsekwencji w podążaniu za swoim celem zawodowym. Zadbaj o to, by to zrobić, w końcu to twoje życie i twoją własną odpowiedzialnością jest, by wycisnąć z niego wszystko to, co najlepsze.

 

 

Mam nadzieję, że ten artykuł pozwolił Ci szerzej spojrzeć na zmianę zawodową i podjąć właściwe kroki.

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci cenne wskazówki i dał Ci chwilę refleksji i zatrzymania.

Możesz teraz:

Photo by Nick Morrison on Unsplash