Emocjonalna wątroba jak z nią działać, aby ją wzmacniać a nie szkodzić. Już w najbliższą sobotę będziemy obchodzić nietypowe święto. Dodatkowo wczorajsza konsultacja z klientką przyczyniła się do pewnej mojej refleksji, z którą chcę się z Tobą podzielić.
Według starożytnej medycyny chińskiej każdy narząd człowieka powiązany jest z pewnym rodzajem emocji, mających na niego największy wpływ. W przypadku wątroby są to złość, frustracja i gniew.
Mimo, że wątroba pełni ponad 500 funkcji w naszym organizmie i jest tak samo potrzebna jak serce, nasza wiedza na jej temat jest w najlepszym razie mała bądź przeciętna. Mało kto na co dzień zdaje sobie sprawę jaka jest ważna i jaką konkretnie pełni ona role w naszym organizmie.
Pewnie rzadko zastanawiasz się co dzieje się z wątrobą, kiedy się denerwujesz? Przecież nie odczuwasz fizycznego bólu, bo wątroba nie jest unerwiona. Jednak tłumienie emocji może mieć negatywny wpływ na cały Twój organizm.
O wpływie emocji na wątrobę przypominały już dawne mądrości ludowe czy powiedzenia. Wiele osób zna przysłowia ludowe „żółć mnie zalewa” lub „coś mi leży na wątrobie”. Potocznie tak mówi się o osobie, która jest tak zdenerwowana, wściekła lub rozdrażniona, tak zła, że nie może wyrazić tego słowami.
28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Święto, którego celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa w walce WZW typu B, C, D i E oraz szerzeniu profilaktyki. To idealna okazja, żeby zwrócić szczególną uwagę na ten narząd i sprawdzić, co jej szkodzi, ale przede wszystkim przypomnieć sobie za co jest tak naprawdę odpowiedzialna. Poniżej przedstawiam według mnie te najistotniejsze, które być może zainspirują Cię, aby przyjrzeć się odczuwanym emocjom oraz swojemu stylowi życia.
Najważniejsze funkcje wątroby to:
- odtruwająca,
- produkowanie żółci do trawienia tłuszczów,
- regulacja gospodarki tłuszczowej,
- uwalnianie zbędnych metabolitów z krwi,
- metabolizm leków,
- produkcja cholesterolu,
- odpornościowe,
- przekształcanie cukrów i białek w tłuszcze,
- wytwarzanie i magazynowanie glukozy,
- gromadzenie niektórych witamin i żelaza,
- wytwarzanie białek,
- regulacja temperatury ciała.
Jeśli nie dbasz o nią prawidłowo to:
– Niewydolność jej powoduje zaleganie w organizmie toksyn pochodzenia zewnętrznego i wewnętrznego, co prowadzi do zaburzeń, takich jak stany zapalne, zwiększona podatność na infekcje oraz alergie i nietolerancje pokarmowe. Co za tym idzie odczuwasz długotrwały spadek energii do działania.
– Źle funkcjonująca wątroba przyczynia się do zakłóceń równowagi hormonalnej, a w konsekwencji do wielu objawów chorobowych, np. obrzęków, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, trądziku czy nadwagi. A to powoduje Twoje rozdrażnienie i zwiększoną irytację na co dzień oraz spadek poczucia własnej wartości.
Co oprócz prawidłowo zbilansowanej diety, w której to wątroba uwielbia musy, koktajle z jagód i borówek, możesz zrobić?
Przede wszystkim dać upust swoim emocjom. Nie trzeba bać się własnej złości. Jej tłumienie nie sprawi, że ona zniknie. Często wysoka kontrola emocjonalna powoduje, że wylewasz te emocje później, na inne osoby i w dodatku nieadekwatnie do sytuacji. A przecież chodzi o to, aby je wyrażać nie raniąc przy tym swoich bliskich. Emocja czyli E-MOC-JA moja ulubiona definicja pokazuje, że to właśnie w niej jest dla mnie ukryta cała jej moc. Złość, gniew daje Ci wyraźny sygnał, że Twoje granice zostały przekroczone i nadszarpnięte. A Twoim zadaniem jest, to zauważyć i przyjrzeć się co za tym ważnego dla mnie stoi. Co takiego się w niej ukrywa? Rozpoznać jaka jest to potrzeba?
W uwolnieniu często mocno stłumionych emocji pomaga oddech, który jest ściśle powiązany z psychiką. Istnieje wiele technik i ćwiczeń oddechowych pomagających w relaksacji. Moja ulubiona metoda polega na tym, aby w miejscu w którym jesteś po prostu zamknąć oczy i wziąć trzy głębokie wdechy i wydechy. Jeśli to będzie za mało, to tyle ile potrzebujesz. Nie ograniczaj się poczuj swój oddech w ciele, i wszędzie tam, gdzie czujesz napięcie. Niech swobodnie płynie, a wzrok skoncentruj na podnoszącej się klatce, brzuchu. Po takiej serii oddechów, umysł się wycisza, a Ty zaczynasz znów mieć kontakt ze sobą. I odkrywasz co tak naprawdę się z Tobą dzieje. Z czasem zaczniesz szybciej rozpoznawać swoje potrzeby a co za tym idzie nauczysz się uśmiechać wątrobą. Ważną rolę odgrywa również aktywność fizyczna, która świetnie pomaga pozbyć się napięcia i wyrzucić tą nagromadzoną złość. Wybierz taką dyscyplinę, która sprawia Ci najwięcej radości. Zacznij stopniowo i w swoim tempie, jednak regularnie. To jest najlepsza długotrwała inwestycja w Twoje zdrowie.
Zatem rób wszystko tak, aby jak najdłużej utrzymywać wątrobę w optymalnej kondycji. Po to, aby móc cieszyć się życiem i czerpać z niego garściami.
A jeśli czujesz, że nie wiesz od czego zacząć, to umów się na bezpłatną konsultację na https://www.annabezdziecka.pl/rezerwacje/ i osobiście sprawdź jak mogę Ci pomóc.
Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu.
Mam nadzieję, że przyniósł Ci cenne wskazówki i dał Ci chwilę refleksji i zatrzymania.
Możesz teraz:
- -Dodać poniżej komentarz. Odpowiadam na wszystkie i są źródłem inspiracji do tworzenia jeszcze lepszych treści dla Ciebie.
- -Udostępnić ten wpis, jeśli uważasz, że jest wartościowy i może komuś pomóc.
- -Śledzić mój FanPage, aby być na bieżąco z aktualnościami.