Jak żyć w zgodzie ze sobą? Czy poznawanie siebie to fanaberia czy wolność wyboru?

 

Jak usłyszeć siebie i zacząć z odwagą eksplorować własne życie? Żeby tak żyć czy trzeba znaleźć w sobie odwagę? Jednak podejmując to wyzwanie odnajdziesz radość, spokój i spełnienie. Chętnie pokażę ci kilka sposobów na zbudowanie bliższej relacji ze sobą.

Kiedyś myślałam, że to tylko takie czcze gadanie, taka tam paplanina. Wydawało mi się, a momentami byłam wręcz przekonana, że żyję w zgodzie ze sobą, że robię to co chcę robić i że jestem spełniona w swoich życiowych rolach. Moje życie przybrało format ładnie wyglądającego pudełka – wszystko pięknie poukładane, każda nawet najmniejsza rzecz była na swoim, idealnym miejscu. A kiedy coś ulegało nieoczekiwanej zmianie budziło to we mnie frustracje i jakiś niepokój. Czułam coraz większy dyskomfort i niedopasowanie, które skłoniło mnie do autorefleksji. I tak zaczęłam zastanawiać się o co w tym moim życiu chodzi? Czego ja tak naprawdę chcę?

 

Każdy z nas chce żyć pełnią życia i czerpać z niego jak najwięcej. Każdy z nas chce realizować swoje marzenia a przede wszystkim być tym, kim w głębi serca jest i żyć autentycznie.

 

Co to oznacza?

 

Otóż autentyczne życie to życie według naszych najgłębszych wartości i prawd. To słuchanie naszego ciała i naszej intuicji. Autentyczne życie wymaga konfrontacji z naszymi emocjami i trudnymi doświadczeniami. Wymaga odebrania lekcji oraz znalezienie sensu w tym co się wydarzyło. Aby się ze sobą samym spotkać potrzebujesz uważności i szczerości.

Dzięki temu dochodzisz do tej najprawdziwszej części siebie, już bez masek, i przyklejonych etykiet. Dopiero wtedy możesz odnaleźć to czego szukasz. Każdy z nas jest wyjątkowy. Każdy z nas urodził się,  aby dać światu  coś cennego, niepowtarzalnego – siebie, tą swoja unikalną wartością i tym co robi najlepiej, tym jak wspaniale i z lekkością np. pięknie gra na fortepianie albo jako dekorator tworzy wnętrze z niebywałym smakiem lub z niezwykłą empatią wsłuchuje się w drugą osobę.

Naszym obowiązkiem wobec siebie i celem jest rozwijanie swoich talentów żeby nie stracić z nimi kontaktu. A jeśli gubimy się na tej drodze to, gubimy wówczas naszą kreatywność, gubimy kontakt ze sobą i ulegamy presji czasu i otoczenia, spełniając oczekiwania innych.  Wątpimy w siebie. Tracimy poczucie wartości i pewności siebie. Zaczynamy mówić „muszę”, „powinnam”, „inaczej się nie da”, „nie mogę wybrać na czym mi zależy, bo co powiedzą inni”, „powinnam zarobić dużo pieniędzy, wtedy będę kimś”. To powoduje, że cały czas mamy przekonanie, że coś z nami jest nie tak, że czegoś nam brakuje, że nie jesteśmy wystarczające dobrzy, na to kim jesteśmy.

W każdym momencie naszego życia, mamy wybór, by zacząć żyć w zgodzie ze sobą. Jak to zrobić?

 

Najważniejsze, żeby powiedzieć sobie „chcę!”

 

Jeśli  podejmiesz  działanie mimo strachu, zechcesz poznać to co nowe i nieznane, mimo ryzyka, jakie to nowe niesie i mimo tego, że się boisz – to to jest odwaga. Warto tu zadać sobie pytanie co najgorszego może się stać, jeśli podejmiesz takie działanie a co go jeśli nie podejmiesz? Nie dowiesz się, póki nie sprawdzisz. Korzystając ze swojej  wewnętrznej siły, postępując w zgodzie ze sobą zaczniesz odczuwać radość i zadowolenie z podejmowanych prób. Z czasem wzrośnie twoja pewność siebie i zaczniesz dzielić się tym co jest w tobie najlepsze.

 

Oto moja sprawdzona lista na autentyczne życie:

 

  • Rób to co kochasz, to co sprawia Ci tyle radości i frajdy, że zapominasz o upływającym czasie. Jeśli tak robisz to sprawiasz, że wybudzasz z uśpienia twoja istotę – twoje wewnętrzne ja, która dodaje Ci skrzydeł. Sporządź listę takich rzeczy, aktywności, przy których odczuwasz zadowolenie.

 

  • Regularnie spaceruj z uważnością. Oddychając przy tym głęboko, pełną piersią. To właśnie wtedy Twój organizm odpręża się, myśli zaczynają się inaczej układać. Zwalniając – mamy  szansę wsłuchać się w nasze ciała i umysły, usłyszeć własne myśli i poczuć emocje. Kontakt z naturą jest bezcenny i zadbaj o tę przestrzeń. Już nawet 15 min. codziennego spaceru ma na Ciebie dobroczynny wpływ.

 

  • Szukaj wsparcia. Znajdź taką osobę albo grupę, która będzie cię wspierać. Osoby, które dostrzegają wewnętrzne piękno, odbijają je nam w sobie, a to przypomina nam kim naprawdę jesteśmy. Ten odbity obraz jest ważny w chwilach zwątpienia, przy kolejnych trudnościach, i wtedy, kiedy wpadamy w pułapki negatywnego myślenia.

 

  • Praktykuj wdzięczność. Umiejętność doceniania tego co jest na tu i teraz, naprawdę pozwala poczuć siebie, swoje dokonania i drobne gesty. Pozwala spojrzeć na siebie z życzliwością, bez oceniania. Praktykując wdzięczność codziennie sprawiasz, że budujesz w sobie zdrowy nawyk, który staję się Twoim wewnętrznym napędem do skutecznego działania.

 

  • Zaangażuj się w lokalną społeczność. Działając w wolontariacie na rzecz innych, bardziej potrzebujących mamy możliwość spojrzenia na siebie z zupełnie innej perspektywy, a sama chęć niesienia pomocy wyzwala w nas kolejne pokłady energii i zadowolenia. Widząc na twarzy uśmiech czy czując uścisk dłoni wiesz, że dałeś drugiej osobie nadzieje i wiarę.

 

Jeśli jednak czujesz, że nie potrafisz ruszyć z miejsca i chcesz zacząć żyć w zgodzie ze sobą oraz potrzebujesz mojego wsparcia, to skontaktuj się ze mną. Czekam na Ciebie po drugiej stronie.

 

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci cenne wskazówki i dał Ci chwilę refleksji i zatrzymania.

Możesz teraz:

  • -Dodać poniżej komentarz. Odpowiadam na wszystkie i są źródłem inspiracji do tworzenia jeszcze lepszych treści dla Ciebie.
  • -Udostępnić ten wpis, jeśli uważasz, że jest wartościowy i może komuś pomóc.
  • -Śledzić mój FanPage, aby być na bieżąco z aktualnościami.