40 lekcji od życia na swoje urodziny, czyli osobiste lekcje na zmianę kodu z przodu!

 

1. Każdy się czegoś boi.

Każdy odczuwa lęk przed nieznanym i odczuwa dyskomfort, kiedy robi coś po raz pierwszy, kiedy podejmuje ryzyko. Strach jest nieodłącznym elementem naszego życia i nieważne jak duże mamy doświadczenia, ile w nas pewności siebie, jakie mamy sumy na koncie. Chodzi o to, aby to uczucie zaakceptować. Niepewność jest jedyną stałą w życiu i trzeba się nauczyć działać pomimo niej.

 

2. Zmiany są i będą.

Stabilizacja to iluzja. Każdy na nas zmienia się zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Ten proces nie zatrzymuje się, tylko cały czas trwa. To świadczy tylko o tym, że ruch to życie, to rozwój. Dlatego warto to przyjąć i nauczyć się otwartości na zmiany, elastyczności i umiejętności odnajdywania się w różnych okolicznościach.

 

3. Nigdy nie ma dobrego momentu na zmiany.

Zawsze coś się znajdzie, co będzie uniemożliwiać zrobienie czegoś innego. Nasz umysł jest bardzo zdolny i wymyśla na poczekaniu całą masę atrakcyjnych wymówek. Z ewolucyjnego punktu widzenia nasz umysł nie lubi wysiłku, za to uwielbia przyjemności. Dlatego, jeśli czujesz, że chcesz coś zrobić, to po prostu to zrób. Nie zastanawiaj się zbyt długo. Bo wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, że skończy się to tylko na chceniu. A idealny moment nie istnieje, najwyższy czas na decyzje jest tu i teraz.

 

4. Nie masz żadnych gwarancji.

To zasada o której, według mnie, należy pamiętać przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji czy też projektowaniu wizji i planów na przyszłość. Nie można sobie rościć prawa do pewności, że tak właśnie będzie. Bo nigdy nie wiemy tak naprawdę, co się wydarzy. Działać trzeba mimo obaw, bo tylko sami jesteśmy to w stanie sprawdzić i poczuć jak to w rzeczywistości jest.

 

5. Cierpienie jest częścią życia.

Są rzeczy, na które zupełnie nie mamy wpływu i których nie możemy uniknąć, jak np. nagłe odejście bliskiej osoby. To, na co mamy wpływ to podejście, bowiem zawsze możemy zdecydować jak sobie z tym cierpieniem poradzimy.

 

6. Zamiast czekać stwarzaj nowe okazje.

Cierpliwe czekanie, aż ktoś cię zaprosi czy też zaproponuje ciekawą współpracę niestety kończy się na frustracji. Zamiast tego warto samemu wziąć sprawy we własne ręce i stwarzać nowe możliwości do podejmowania nowych wyzwań. To one dają nam okazję do znajdowania się we właściwym miejscu i czasie, budowania nowej sieci kontaktów, co skutkuje kreacją nowych przedsięwzięć.

 

7. Nie warto utrudniać sobie życia.

Życie może być naprawdę przyjemne, jeśli tylko nie będziesz na własne życzenie sobie go utrudniać. Jeśli czujesz, że jakaś sprawa leży Ci na sercu, porozmawiaj z bliską osobą. Jeśli chcesz coś lepiej zrozumieć, to zapisz się na kurs lub przeczytaj książkę. A jeśli chcesz odpocząć to wybierz taką formę, dzięki której naładujesz swoje akumulatory.

 

8. Z kim przystajesz takim się stajesz.

Wybór osób, z którymi spędzasz czas jest naprawdę bardzo ważny. Według badań jesteśmy wypadkową 5 najbliższych nam osób. Podejmuj świadomy wybór, bo jak widzisz wpływa społeczny tych osób jest bardzo duży. Często nieświadomie zaczynamy się upodabniać do innych i przyjmować zarówno poglądy jak i nawyki, czy też różne przekonania. Jeśli czujesz, że jakieś relacje Ci już nie służą, to pożegnaj się z nimi lub ogranicz kontakt na tyle, aby to nie miały na Ciebie tak dużego wpływu.

 

9. Otaczaj się pozytywnymi osobami.

Pozytywna energia jest zaraźliwa, zapewne nieraz Ci się zdarzyło poczuć pozytywny jest wpływ np. po spotkaniu z energetycznymi ludźmi pełnymi pasji. Jeśli też tak chcesz to poszukaj w swoim otoczeniu takich osób, z którymi chcesz spędzać czas nawzajem się inspirując i ucząc.

 

10. Razem możesz znacznie więcej.

Każdy na nas jest w pełni odpowiedzialny za swoje osobiste rezultaty. Praca na własny rachunek bez przełożonych szybko uczy, że samemu bywa ciężko a ilość zadań do wykonania może być przytłaczająca. Dlatego jeśli możesz, to deleguj część takich zadań, które pochłaniają Ci największą ilość czasu, osobie bardziej kompetentnej. Dzięki temu zyskujesz pewność dobrze wykonanej pracy oraz czas i ostatecznie wspólnie osiągniecie znacznie więcej.

 

11. Ty sama wiesz, jak masz żyć.

Niby proste, ale jakże bywa to trudne. Ilość napływających informacji z otoczenia jest tak duża, że często można się w tym pogubić. Nie raz pewnie się spotkałaś z osobami, które mówią Ci co masz robić, co byłoby lepsze dla ciebie. Ja namawiam Cię zawsze to autorefleksji, zastanów się na ile coś co czytasz lub słyszysz jest dla ciebie ważne? Podchodź z odrobiną sceptycyzmu, bo w rzeczywistości to Ty decydujesz o swoim życiu i o tym co dla Ciebie jest najważniejsze.

 

12. W Tobie są odpowiedzi.

Budując prawdziwy kontakt ze sobą, zawsze otrzymasz odpowiedź. Jednak wymaga to czasu i poznania siebie, co jest moją istotą istnienia, jaka i kim jestem? Słuchanie siebie i swojej intuicji pozwala usłyszeć te poszepty i sygnały, które stają się napędem do dalszego odkrywania i realizowania tego co w Tobie najlepsze.

 

13. Zamartwianie się to kiepski pomysł.

Zastanów się ile razy się zamartwiałaś i co faktycznie ten rodzaj aktywności Ci dał? Często mamy tendencje do wyobrażania sobie takich czarnych scenariuszy na temat co ktoś pomyśli na nasz temat lub nad projektem, na którym ostatnio pracowaliśmy albo, że utracimy pracę lub spotka nas coś niedobrego. W rezultacie nie dochodzi do takich zdarzeń a to co faktycznie tracimy to naszą energię w wyniku tego martwienia się. To właśnie robi martwienie się – ogranicza i osłabia naszą energię, która prowadzi do zaniechania podejmowania działań.

 

14. Nie podejmuj pochopnie ważnych dla siebie decyzji.

Kiedy czujesz, że w środku się gotujesz lub przeżywasz intensywnie jakieś zdarzenie to nie pozwól sobie w tym momencie na podejmowanie istotnych dla siebie decyzji. Zbyt mocno rozbuchane emocje są złym doradcą. Jeśli jednak stoisz przed koniecznością to wycisz je, uspokój swój umysł i serce np. głęboko oddychając i zastanów się już tak zupełnie spokojnie co w danej sytuacji jest najlepsze dla ciebie.

 

15. Szczęście to stan umysłu.

Jeszcze do niedawna, uważałam, że szczęście poczuje wtedy jak już osiągnę cel. Owszem, czuję satysfakcję i poprawia mi to samopoczucie. Jednak szczęście to nie cel, do którego trzeba dążyć. To nie działa w ten sposób. Szczęście to stan umysłu, wewnętrznej błogości, to połączenie się z radością i tym co robisz na co dzień. To bycie tu i teraz i cieszenie się z faktu, że żyjesz, że oddychasz i z tego w jakim momencie swojego życia jesteś.

 

16. Zdrowie.

Oczywisty obszar naszego życia, ale jakże zaniedbywany. W życzeniach urodzinowych – „dużo zdrowia, bo ono jest najważniejsze”, pada jako pierwsze. A jak wygląda to w praktyce? Częste niedosypianie, jedzenie w pośpiechu mocno przetworzonej żywności, chroniczne zmęczenie oraz stres wpływają na to jak funkcjonują nasze organy. Przekonujemy się wówczas, kiedy zaczynamy czuć, że coś się z nami dzieje a błaha dolegliwość przechodzi w chorobę, że to może być ostatni dzwonek na zmiany. Nie dopuszczaj do takiej sytuacji. Zacznij dbać o siebie już teraz i wyeliminuj to co Ci najbardziej nie służy i szkodzi.

 

17. Oczekiwania to rozczarowania.

Nauczyłam się przyjmować to jak jest w danej chwili, a nie to jak chciałabym, aby było. Nastawianie się na konkretny efekt, że tak ma być i już nie daje tego elementu zaskoczenia i nie oczywistości. Z otwartym sercem uczestniczę w różnych inicjatywach, czy wyzwaniach obserwując siebie, przyjmując i dając. To właśnie wtedy mam wrażenie, że zaczyna się dziać magia.

 

18. Nie pozwól, aby ktoś odebrał Ci nadzieję.

Nawet mierząc się z najcięższą próbą, nie pozwól nigdy, aby inna osoba odebrała Ci nadzieję. Bowiem często to właśnie ona jest początkiem Twojej zmiany i walki o siebie. Nadzieja daje Ci siłę do konfrontacji z przeciwnościami losu oraz daje Ci wytchnienie po trudnej próbie.

 

19. Podążaj za marzeniami.

Często powtarzany frazes, ale jakże ważny. Każdy z nas ma swoje marzenia, innym ich realizacja przychodzi szybciej a inni potrzebują znacznie więcej czasu. Jednak najważniejsze, to je realizować w swoim tempie z tym co masz w danej chwili, bo one są Twoje i częścią twej istoty.

 

20. Komunikacja jest kluczem do każdej relacji.

Nauka tej umiejętności jest niezwykle cenna. Swobodne wyrażanie siebie, myśli, poglądów, tego czego potrzebujesz i jak się czujesz stanowi podstawę wchodzenia w interakcje z drugim człowiekiem. Dobrze pojęta ta umiejętność pozwala Ci z szacunkiem budować relacje a nie niszczyć tylko, po to, aby pokazać swoją siłę czy wyższość. Bo każdy z nas ma prawo do własnych opinii i ocena ich w kategorii czyja racja jest najważniejsza nic nie daje, wręcz przeciwnie odbiera Ci mnóstwo energii.

 

 

Jestem bardzo ciekawa Twoich życiowych refleksji i przemyśleń w związku z okrągłymi urodzinami. Jak je traktujesz i świętujesz? Jak każde inne, czy jednak inaczej? A już za tydzień pojawi się dalszy ciąg tego wpisu z kolejnymi lekcjami.

 

 

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci cenne wskazówki i dał Ci chwilę refleksji i zatrzymania.

Możesz teraz:

  • -Dodać poniżej komentarz. Odpowiadam na wszystkie i są źródłem inspiracji do tworzenia jeszcze lepszych treści dla Ciebie.
  • -Udostępnić ten wpis, jeśli uważasz, że jest wartościowy i może komuś pomóc.
  • -Śledzić mój FanPage, aby być na bieżąco z aktualnościami.
  • -Napisać do mnie na adres kontakt@annabezdziecka.pl
  • -Zarezerwować termin na 20-min.bezpłatną konsultację na https://www.annabezdziecka.pl/kalendarz/