Co jest nie tak z celami?

Jak skutecznie zacząć realizować swoje cele?

Dlaczego tak trudno zrealizować cele i postanowienia noworoczne? Jak to się dzieje, że inni je realizują, a ja nie? Co jest ze mną, nie tak, że nie potrafię żadnego dowieźć do końca.? Niniejszy artykuł jest odpowiedzią na wiadomość dla jednej z czytelniczek newslettera oraz podpowiedzią dla tych z Was, które robią już swoje podsumowania. Wierzę, że Tobie również pomoże i pozwoli spojrzeć na swoje cele i osiągnięcia świeżym okiem.

 

Zanim zaczniesz po raz kolejny wyznaczać cele i postanowienia w Nowym Roku to proponuje przyjrzeć się temu, które właśnie się zakończył. Jeśli jeszcze nie robiłaś podsumowania lub będziesz je wykonywać pierwszy raz, to mam dla Ciebie 4 pytania. Z ich pomocą będziesz mogła przejść do kolejnego etapu. Warto zrobić taki remanent i spisać je w swoim notatniku, aby rzeczywiście móc z lekkością i czystą kartą wejść w te nowe 365 dni.

1. Jakie są moje największe życiowe lekcje z 2018 roku?

2. Czego o sobie się dowiedziałam i co odkryłam?

3. Co mi nie wyszło, czego nie zrealizowałam i jakie mam wnioski?

4. Za co jestem wdzięczna?

 

Mam nadzieję, że te powyższe pytania przyniosły Ci ciekawe wnioski i zobaczyłaś w nich swoje cenne skarby, z których będziesz czerpać w przyszłości.  A jeśli do tej pory nie wyznaczałaś i nie przywiązywałaś zbytnią uwagę do celów lub z różnym skutkiem je realizowałaś to przeczytał artykuł do końca.

 

Na początku chcę Cię uspokoić i powiedzieć: weź głęboki oddech. A nawet kilka, jeśli tego potrzebujesz. Otóż nie wiem czy wiesz, ale tylko ok. 10% ludzi osiąga swoje cele. Wynika z tego, że ok. 90% z nich nie osiąga ich wcale. Pewnie myślisz: jak to możliwe? Albo statystyki kłamią – przecież w mediach społecznościowych wszyscy pokazują, że jest zupełnie inaczej, że to takie proste i nie wymagające wysiłku. Jak jest w rzeczywistości i co tak naprawdę jest przyczyną nie osiągania celów?

 

Otóż do najpopularniejszych przyczyn braku realizacji celów i postanowień noworocznych należą:

 

 1. Cel jest źle sformułowany, czyli zbyt ogólny, np. chciałabym schudnąć, lub zmienić pracę.
 2. Cel jest za bardzo ambitny – zamiast mobilizować, po prostu paraliżuje.
 3. Nie do końca wierzysz, że zdołasz go zrealizować.
 4. Nie podjęłaś wewnętrznej decyzji i nie masz gotowości, że w związku z nią podejmujesz działania, tylko myślisz: jakoś to będzie.
 5. Nie masz doprecyzowanego planu działania
 6. Na realizację celu masz tylko jeden pomysł, brak alternatyw na wypadek niepowodzenia.
 7. Cel jest nie spójny z Tobą i tak naprawdę nie Twój.
 8. Cel jest tylko w Twojej głowie, a nie zapisany.
 9. Stawiasz przed sobą zbyt dużą ilość celów, która powoduje rozproszenie uwagi.
 10. I co najważniejsze: cel jest nie zgodny z osobistymi wartościami.

 

Tych 10 najpopularniejszych przyczyn powoduje, że wpadasz w mechanizm napędzającej się frustracji i spadku energii. Zaczynasz się obwiniać i tu bardzo mocno cierpi Twoje poczucie własnej wartości i pewności siebie. Zaczynasz czuć wstyd i pojawia się poczucie porażki. A to już prosta droga do kręcenia się w kółko i odebrania sobie poczucia sprawstwa, które całkowicie pozbawia Cię energii i sił do jakiegokolwiek działania.

Dodatkowo to poczucie niezrealizowania celu bardzo męczy, jest jak przysłowiowa kula u nogi. Zamiast iść do przodu masz wrażenie, że ugrzęzłaś. Chcesz ruszyć, a nie możesz. Tak się dzieje, bowiem ciągle o nim pamiętasz. Tym bardziej, jeśli był on dla Ciebie bardzo ważny. Zaczynasz się skupiać na tym, co nie wyszło, zamiast jednak spojrzeć z dystansu i doceniać się za to czego jednak na tej drodze już dokonałaś.

 

Zatem co zrobić?

 

Zaplanuj i przeznacz sobie czas tylko dla siebie. Obowiązkowo zadbaj o tą swoją przestrzeń. Z doświadczenia wiem, ze poranki na spotkania ze sobą są najlepsze. Weź swój notatnik lub kartkę papieru i zapisz na niej uczciwe i z ogromną życzliwością, to jak jest faktycznie, a nie jak chciałabyś, aby było i odpowiedz na następujące pytania:

 1. Który cel męczy Cię najbardziej?
 2. Sprawdź w jaki sposób został on sformułowany, może jest w nim jakiś z powyższych błędów.
 3. Koniecznie przyjrzyj się jeszcze raz z jakiego powodu ten cel był dla Ciebie ważny.
 4. Co znaczy dla Ciebie jego realizacja?
 5. Co spowodowało, że go nie osiągnęłaś, poszukaj tych przyczyn wewnętrznych jak i zewnętrznych
 6. Na ile ten cel jest jeszcze aktualny?
 7. Co teraz czujesz na myśl o tym celu, jakie Ci towarzyszą emocje?
 8. Na ile jest on zgodny z twoimi wartościami?
 9. Na ile jest dla Ciebie istotny i chcesz go przenieść na kolejny rok?

 

Wiem, te pytania mogą być kłopotliwe i nie zawsze jest gotowość, aby to usłyszeć. Jeśli tak jest, to daj sobie chwilę, możesz nawet to przełożyć na kilka dni. Taki czas pogłębionej refleksji, a przede wszystkim szczere podejście do tematu wymaga odwagi. Jednak od tego trzeba zacząć. To jest właśnie ten moment prawdziwej konfrontacji ze sobą, który pozwoli Ci przejść dalej. Jeśli widzisz pewną zależność, że z roku na rok przekładasz w czasie realizacje swoich celi, to przyjrzyj się jak możesz ten cel przeformułować, aby go lepiej osiągnąć. Czasem wystarczy subtelna zmiana, która Cię zachęci a nie zniechęci z powodu jego ambitnego sformułowania.

 

Następnie skup się na tym celach i dokonaj wyboru, który z nich faktycznie jest najważniejszy. Pozostałe odpuść, w szczególności te, które wysysają z Ciebie energię, nie przynosząc nic w zamian. Czasem bywa to trudne, bo wiąże się to z emocjami. Jednak takie zetknięcie się z nimi, pozwoli w końcu oczyścić przedpole i dzięki temu ruszysz do przodu. Już dziś zrób swój krok, niech będzie mały, ale w pełni Twój.

 

Zatem do dzieła, trzymam za Ciebie mocno kciuki. Jednak jeśli nadal potrzebujesz wsparcia i nie wiesz od czego zacząć, to umów się na konsultację: https://www.annabezdziecka.pl/kalendarz/

Jestem tu dla Ciebie.

 

 

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci cenne wskazówki i dał Ci chwilę refleksji i zatrzymania.

Możesz teraz:

 • -Dodać poniżej komentarz. Odpowiadam na wszystkie i są źródłem inspiracji do tworzenia jeszcze lepszych treści dla Ciebie.
 • -Udostępnić ten wpis, jeśli uważasz, że jest wartościowy i może komuś pomóc.
 • -Śledzić mój FanPage, aby być na bieżąco z aktualnościami.