Dlaczego mapa to nie wszystko?

Dlaczego mapa to nie wszystko? Co daje aktywność na rowerze? Jakie korzyści można uzyskać z aktywnego wypoczynku?

Kolejna kilkudniowa wyprawa już za mną. Moja głowa cały czas chłonie te wszystkie uczucia i doświadczenia. Tak jakby się kąpała i delektowała każdym tym mikro szczegółem. Wróciłam nasycona smakami, widokami. Pomimo skrócenia wyprawy ze względu na upały i alerty pogodowe jestem wypoczęta tak jak bym była nieobecna przynajmniej 2 tygodnie.

 Z jakiego powodu tak się dzieje? 

Aktywny wypoczynek pozwala w końcu skupić się na tu i teraz. Mózg przechodzi z trybu reaktywnego w responsywny. Całkowicie zmienia się perspektywa postrzegania wszystkiego wokół. Nie pędzisz na czas i nie patrzysz na świat zza szyby. Czujesz promień słońca na skórze, wiatr we włosach, latającego jegomościa, który nagle odbił się od twojej ręki czy okularów. Skupiasz się na tym, co widzisz, jesteś pełna uważności na drodze. W końcu umysł nie wybiega naprzód, nie nakręca się. Nie ma tej szalonej gonitwy myśli, co muszę zrobić, co jeszcze, a może najpierw to, nie jednak to, nie zdążę, znowu nie mogę się zdecydować itp. Czujesz, że jesteś sama ze sobą. I tylko wiesz, że potrzebujesz dotrzeć do określonego miejsca. Sprawdzasz mapę papierową, na Google i porównujesz z tym, co jest w rzeczywistości, bo wbrew pozorom one różnią się od siebie. Analizujesz dane i samodzielnie wybierasz kierunek, aby dalej pedałować ciesząc się z każdego przejechanego kilometra. Jak widzisz, sama mapa nie sprawi, że dotrzesz do zaplanowanego punktu? Trzeba podjąć akcję, działanie. Zaczynasz mieć świadomość tego, że to jak jedziesz i którą z dróg wybierasz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. To jest niesamowite uczucie, widzieć jednocześnie własną skuteczność i wagę odpowiedzialności za decyzję.

Dodatkowo mózg zaczyna też inaczej pracować, bo będąc w zupełnie nieznanym terenie dajesz mu możliwość tworzenia nowych połączeń neuronalnych, o czym mówi neuroplastyczność. A aktywność fizyczna jest jedną z dziedzin, która przynosi wspomniane efekty, ponieważ wymaga nauki nowych czynności i świadomego angażowania uwagi. Dzięki temu wzmacniane są połączenia synaptyczne, a to zapobiega procesom degradacyjnym mózgu. Dlatego systematyczny wysiłek sprzyja lepszemu i szybszemu tworzeniu się nowych połączeń, co z kolej zwiększa naszą wydolność organizmu oraz przeciwdziała różnym chorobom.

Nadal większość napotkanych osób po drodze jest zaskoczona taką formą wypoczynku i zdumieni pytają, po co się tak męczyć, przecież prościej jest przemieszczać się samochodem. Zapewne, jednak często okazuję się, że po wakacjach w luksusowym kurorcie w zgiełku innych urlopowiczów, jesteś bardziej zmęczona niż przed. A podczas takiej wyprawy nie tylko masz szansę dotrzeć do swojego centrum, poczuć swój instynkt. Masz niepowtarzalną okazję sprawdzić się w różnych nieprzewidzianych okolicznościach, poczuć jedność z naturą, bo rejestrujesz świat głębiej, wszystkimi zmysłami. Zaczynasz dostrzegać, jak wiele rzeczy jest Ci nie potrzebnych jak wiele myśli Ci nie służy. Mimo zmęczenia fizycznego właśnie odpoczywasz mentalnie, bo pozbywasz się nadmiaru cukru we krwi oraz nadmiaru adrenaliny. I co najważniejsze, podczas każdej z takich wypraw zbierasz kolejne doświadczenie i cały czas uczysz się ufać sobie. To jest bezcenne ufać sobie, swoim wyborom w realizacji upragnionego celu. Dlatego aktywny wypoczynek w swoim rytmie i dostosowany do aktualnych możliwości jest taki ważny.

Zanim jednak na coś się zdecydujesz zadaj sobie kilka pytań:

– Po, co chcę to zrobić?

– Z jakiego powodu jest to dla mnie ważne?

– O co chcę tak naprawdę zadbać?

– I co z tym zrobię już teraz?

Taka autorefleksja pozwoli usłyszeć siebie i dostrzec, co Cię powstrzymuje a co motywuje do podejmowania takiej a nie innej decyzji a potem konkretnych działań.

Spróbuj, zacznij małymi porcjami, wybierz taką formą, która daje Ci najwięcej radości. I koniecznie daj mi znać jak Ci idzie.

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci cenne wskazówki i dał Ci chwilę refleksji i zatrzymania.

Możesz teraz:

  • -Dodać poniżej komentarz. Odpowiadam na wszystkie i są źródłem inspiracji do tworzenia jeszcze lepszych treści dla Ciebie.
  • -Udostępnić ten wpis, jeśli uważasz, że jest wartościowy i może komuś pomóc.
  • -Śledzić mój FanPage, aby być na bieżąco z aktualnościami.
  • -Napisać do mnie na adres kontakt@annabezdziecka.pl
  • -Zarezerwować termin na 20-min. bezpłatną konsultację na stronie https://www.annabezdziecka.pl/kalendarz/

Photo by Anna Bezdziecka, własnego autorstwa.