Jak dobrze podejść do planowania?

 

Planowanie to proces ustalania celów i odpowiednich działań, by je osiągnąć. Opisując bardziej szczegółowo, jest to projektowanie przyszłości, jakiej się pragnie, a następnie poszczególnych kroków, aby to urzeczywistnić. Jest sposobem na zrealizowanie tego, co jest dla Ciebie ważne i jaki dzięki temu chcesz osiągnąć cel. Jednak w praktyce nie zawsze jest tak kolorowo i zrealizowane dokładnie tak samo, jak zostało to określone w naszym planie. I czy wówczas planowanie ma sens?

 

Oczywiście, że tak. Planowanie pozwala Ci spojrzeć szerzej i zastanowić się czym w tej chwili dysponujesz i czego faktycznie potrzebujesz, aby dobrze zaplanować swoje niezbędne działania. Nie zapominając a biorąc pod uwagę wszystkie z możliwych opcji. Tak, te opcje często są szeroko omijane. Z moich obserwacji wynika, że planując skupiamy się tylko na tym, aby po prostu zaplanować czyli wpisać w kalendarz. Nie dając sobie większej przestrzeni, aby przeanalizować wszystkie ewentualne scenariusze. Ta tendencja dotyczy zwłaszcza większych celów, projektów, kiedy zakładamy tylko ulubioną wersję czyli optymistyczną.

 

Zanim przejdę do zasad, to chcę Ci przypomnieć, że mamy kilka rodzajów planowania.

 

Rodzaje planowania – z uwagi na czas realizacji:

  • strategiczne (powyżej 5 lat) – plan przyszłości, dzięki któremu o wiele łatwiej wytyczysz ścieżki postępowania i realizacji (co zamierzasz osiągnąć w życiu, lista wartości).
  • długoterminowe (od 2 do 5 lat) – konkretne przedsięwzięcia służące realizacji nadrzędnego celu.
  • średnioterminowe (od kilku miesięcy do roku) – to odpowiedź na pytanie co należy zrobić, aby zrealizować swój plan długoterminowy.
  • krótkoterminowe (do trzech miesięcy) – krótkie zadania, mniejsze projekty do wykonania.
  • bieżące – (codziennie lub w skali tygodnia) – godziny i terminy spotkań, sprawy do załatwienia.

 

Jak to wygląda w praktyce?

 

Przedstawiam Ci kilka sprawdzonych zasad dotyczących planowania, które w mojej opinii są skuteczne i które sama stosuje.  Planowanie działa, kiedy jest dobrze zrobione.

 

1. Zasada – bądź realistką a nie optymistką. Otóż planując jakieś przedsięwzięcia często z góry myślimy, że wszystko pójdzie zgodnie z ustalonym planem i zabierze to tyle czasu co zaplanowałaś. Dodatkowo zobowiązanie przed sobą a także przed innymi mocno Cię nakręca i nie karze Ci zwalniać. Często doprowadzając, że wpadasz w błędne koło frustrując siebie i innych, bo chcesz za wszelką cenę zrealizować swój plan. Jednak  życie potrafi zaskakiwać często je weryfikuje i okazuje się, że cały plan idzie po prostu do kosza. Dlatego zanim przystąpisz do planowania, to koniecznie odpowiedz sobie na następujące pytania:

 

-Co się wydarzy, jeśli to potrwa dłużej?

-A co jeśli coś mi wyskoczy i będę zmuszona to przesunąć w czasie ?

-A co się stanie, jeśli w trakcie spadnie mi energia i zapał?

 

Te kluczowe pytania pozwolą Ci spojrzeć z tej drugiej strony czyli pesymistycznie. Dzięki temu uświadomisz sobie wszystkie zagrożenia jakie możesz napotkać na drodze realizacji swojego celu. Nie chodzi też o to, aby już na początku się zniechęcić, ale raczej abyś miała znacznie szerszy wgląd i perspektywę tego co się może po drodze zadziać.

 

2. Zasada – osobisty kontekst. Dobrze jest inspirować się innymi, jednak każda z nas jest inna i żyję w zupełnie odmiennej rzeczywistości. Dlatego Ty sama wiesz jaką jesteś osobą, jakie najczęściej towarzyszą Ci emocje, jakie masz już doświadczenia, codzienne nastawienie, jak obecnie wygląda Twoja sytuacja zawodowa i osobista. Wykorzystaj te wszystkie cenne informacje. Planując potrzebujesz się po prostu w nich osadzić i dopasować do sytuacji w której jesteś. Bo nie ma jednego najlepszego sposobu i złotej recepty.

 

3. Zasada – bufory czasowe. Planując od najmniejszych spraw do większych pamiętaj o buforach czyli odstępach czasowych. Zostaw sobie te 5-15 min. przerwy tak jak dzieci w szkole mają między lekcjami, na złapanie oddechu. Planowanie takiego dodatkowego czasu jest ważne na wypadek zewnętrznych okoliczności –może coś się wydłużyć lub pojawić. W zależności od celu jaki w danym momencie Ci przyświeca takie bufory czasowe powinny być do niego dostosowane. Przy większych projektach można ustalić sobie większe bufory czasowe, aby na spokojnie i z takim zapasem bezpieczeństwa po prostu działać. Jeśli zrealizujesz przed czasem, to uwierz mi, a najlepiej przekonaj się osobiście, radość i uznanie dla siebie mocno szybuje do góry.

 

4. Zasada – pomoc innych. Podczas planowania koniecznie pamiętaj, że zawsze możesz poprosić dodatkowe osoby o wsparcie. Nie jesteś Alfą i Omegą, aby wiedzieć i znać się na wszystkim. Pracując przez tyle lat w korporacji nauczyłam się delegować zadania. To bardzo ważny aspekt, który daje nie tylko Tobie możliwość nauczenia się tej umiejętności. Ale otwiera furtkę osobom, którym to zadanie jest delegowane. Dzięki temu mogą nauczyć się czegoś nowego, rozwijać i doskonalić swoje kompetencje, poczuć uznanie i mieć realny wpływ na różne kwestie a także lepiej zarządzać sobą w czasie.

 

5. Zasada – krok po kroku. To zasada jak dla mnie najważniejsza w każdej dziedzinie życia. Tylko konsekwentne, systematyczne działanie pozwoli Ci nabrać wprawy, aby nie przeładowywać swojego planu niezliczoną ilością zadań. Twoim zadaniem jest odnaleźć tą jedną najważniejszą rzecz, której zrobienie przybliży Cię do realizowania Twojego planu. Nie chodzi o to, aby mieć całą listę zadań i je odhaczać, ale aby skupić całą swoją uwagę na tej kluczowej, a następnie z cierpliwością i wytrwałością ją robić.

 

 

Proces planowania może być niezwykle ekscytujący. Jednak najważniejsze to zastanowić się nad wszystkimi przeszkodami, które mogą zagrozić powodzeniu Twojemu projektowi. Po to, aby bardzo wnikliwe przemyśleć te zagrożenia i to w jaki sposób im zapobiec. Takie przygotowanie się na wszystkie ewentualności pozwoli Ci nabrać zaufania do siebie. A wdrażając swoje kroki uwalniasz energię do podejmowania kolejnych działań w swoim tempie i dzięki temu będziesz się trzymać obranego przez siebie kursu.

 

Przed nami 3 ostatnie miesiące tego roku, może warto poświęcić ten czas i samemu w praktyce sprawdzić powyższe zasady. Dzięki temu będziesz mieć szansę, aby zrealizować swój krótkoterminowy, ważny dla Ciebie projekt. Powodzenia!

 

A jeśli masz mętlik w głowie i za dużo pomysłów, to sprawdź osobiście jak mogę Ci pomóc i umów się na bezpłatną konsultację na https://www.annabezdziecka.pl/kalendarz/.

 

 

 

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci cenne wskazówki i dał Ci chwilę refleksji i zatrzymania.

Możesz teraz:

  • -Dodać poniżej komentarz. Odpowiadam na wszystkie i są źródłem inspiracji do tworzenia jeszcze lepszych treści dla Ciebie.
  • -Udostępnić ten wpis, jeśli uważasz, że jest wartościowy i może komuś pomóc.
  • -Śledzić mój FanPage, aby być na bieżąco z aktualnościami.