Mam 40 lat i zastanawiam się nad zmianą zawodową.

Odczuwam brak satysfakcji z kariery zawodowej!

„Czy w moim wieku ma to jeszcze sens? Czy, aby na pewno powinnam zacząć od nowa? Moja kariera i pensja stanęła w miejscu i już nie daje mi spełnienia, a ja czuję coraz więcej frustracji. Jak mam sobie pomóc?”- bardzo często słyszę takie wypowiedzi. Zatem od czego warto zacząć.

 

Decyzja o zmianie zawodu bywa trudna i wymaga szczegółowej analizy – bez względu na wiek. Choć przechodząc przełom połowy życia nabiera ona szczególnego znaczenia.

 

Najnowsze trendy na rynku pracy pokazują, że zmiany zawodowej będziemy częściej dokonywać niż dotychczas – nawet 10 razy w ciągu życia zawodowego. Sytuacja na rynku sprawia, że znacznie większe znaczenie mają nasze kompetencje niż wyuczony zawód.

 

Jaki wybrać zawód?

 

Na początku warto zrobić dwie listy: listę rzeczy, które naprawdę sprawiają satysfakcję oraz listę rzeczy, których wykonywanie przychodzi mi z łatwością. Zrobić analizę całego swojego potencjału, swoich naturalnych predyspozycji oraz własnych możliwości. Tu warto także zainwestować i skorzystać z usług coacha czy doradcy zawodowego, który dysponując odpowiednim narzędziami pomoże Ci przejść ten etap poszukiwania i zmiany. Koniecznym warunkiem jest także, na ile wyobrażenia o wybranym zawodzie pokrywają się z rzeczywistością oraz jakie ewentualne trudności można spotkać.

 

Jak uwierzyć w siebie?

 

To etap, w którym trzeba się przyjrzeć sobie z pełną uważnością i życzliwością. Z czego czuję ogromną dumę? Jakie doświadczenia czy też zakończone projekty mogę wpisać na swoją listę sukcesów? W trakcie zmiany bardzo ważnym elementem jest wiara we własne możliwości. Ta zdrowa pewność siebie jest bardzo przydatna podczas szukania nowej pracy. Sprawia, że jesteś autentyczna, brzmisz przekonywająco i jesteś pewna swoich umiejętności a także wykazujesz gotowość na dalszy rozwój i naukę. Obecne pokolenie X przejawia większą potrzebę dalszego kształcenia i poszerzania swoich horyzontów oraz pracy w poczuciu sensu jak pozostałe. Natomiast pokolenie Y potrzebuje znacznie większej wolności i możliwości w pełni decydowania o sobie. Który aspekt jest Ci bliższy?

 

Jaki kolejny krok?

 

Po takiej analizie warto wyznaczyć cel główny strategiczny a później cele operacyjne, które pozwolą Ci na konsekwentne działanie i wdrażane poszczególnych małych kroków. Dodatkowo warto poinformować swoją rodzinę o nachodzących planach i zmianach oraz przygotować się finansowo na różne scenariusze. Nieodzownym elementem jest wsparcie znajomych i przyjaciół, którzy będę Ci kibicować a nie podcinać skrzydła.

 

Pamiętaj! To jest Twoje życie, lepszy strach niż poczucie wiecznego żalu zaniechania i niewykorzystania okazji.

Sama zmiana wymaga odpowiedniego przygotowania, czasu, wyrozumiałości i szczerości wobec siebie oraz właściwego poprowadzenia.

Jeśli Twoja świadomość budzi się jak nadchodząca wiosna i potrzebujesz przewodniczki to jestem tu dla Ciebie.

 

 

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci cenne wskazówki i dał Ci chwilę refleksji i ziatrzymania.

Możesz teraz:

  • -Dodać poniżej komentarz. Odpowiadam na wszystkie i są źródłem inspiracji do tworzenia jeszcze lepszych treści dla Ciebie.
  • -Udostępnić ten wpis, jeśli uważasz, że jest wartościowy i może komuś pomóc.i
  • -Śledzić mój FanPage, aby być na bieżąco z aktualnościami.
  • -Napisać do mnie na adres kontakt@annabezdziecka.pl
  • -Zarezerwować termin na 20-min.bezpłatną konsultację na https://www.annabezdziecka.pl/kalendarz/