Praca zdalna

Jak skutecznie pracować zdalnie? Co zrobić, aby nie była niechcianym obowiązkiem a przynosiła efekty? 

Globalna sytuacja z pandemią wprowadziła nie mały chaos na rynku pracy. Mimo iż, od punktu szczytowego mięło już trochę czasu to w obecnej sytuacji dalszego wychodzenia z pandemii i przygotowywania się na kolejną falę, praca zdalna nieustannie zyskuje na znaczeniu. Czym ona jest? Jak zorganizować sobie pracę zdalną? Jak pogodzić rolę pracownika i rolę mamy będąc w domu i jednocześnie w pracy?

Jeszcze nie tak dawno praca zdalna była dla wybranych, albo dla freelancerów, ekspertów w swoich dziedzinach, którzy już od jakiegoś czasu rozwijają swoje marki. Jednak w obliczu zmian przyszło ją nam szybko wprowadzić czasem po omacku, testując różne narzędzia i podchodząc do niej z różnym nastawieniem. Dla większości praca zdalna brzmi dobrze, jednak z czasem okazało się, że wielu osobom może sprawić trudności. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, aby zorganizować swoje obowiązki na własną rękę. Pogodzenie roli mamy i pracownika w praktyce okazuje się nie lada wyzwaniem. Po ponad czterech miesiącach ograniczeń masz już zapewne całą masę wniosków. Jednak nadal jest duża część pracowników, która ma cały czas z tym problem.

Jak w praktyce podejść do pracy zdalnej?

Poniżej lista sprawdzonych sposobów:

1) Zastanów się, jak zaplanować dzień, aby twoja wydajność była optymalna, a praca nie była źródłem stresu i siedzenia po godzinach do późnego wieczora, nocy. Ułóż pracę albo w blokach tematycznych albo czasowych, tak, abyś widziała rezultaty swojej pracy.

2) Przeanalizuj listę największych twoich dystraktorów, które powodują, że trudniej jest ci powrócić do wykonywania swoich zadań. Ustal źródło i postaraj się je tak wyeliminować, aby nie rozpraszały cię i nie odciągały od zaplanowanej pracy. Możesz w przypadku tych wewnętrznych dystraktorów ustalić ze sobą, że po zakończeniu czegoś, jakiegoś zadania będzie mała nagroda, np. w postaci przerwy na kawę lub herbatę. Możesz także w newralgicznych momentach pytać siebie – w jaki sposób najlepiej mogę wykorzystać swój czas właśnie teraz?

3) Zorganizuj miejsce do pracy, czyli stanowisko służące wykonywaniu obowiązków służbowych. Pamiętając o oświetleniu i odpowiednim siedzeniu przy laptopie. Kręgosłup na pewno Ci za to podziękuje.

4) Zaplanuj przerwy na ugotowanie obiadu, pomoc dziecku w jego obowiązkach czy poświęceniu czasu i uwagi dzieciom a także swój odpoczynek np. spacer, czy nic nie robienie.

5) Zwiększ szybkość swojego Internetu w domu, tak, aby móc sprawniej i bez zakłóceń pracować.

6) Zadbaj o samopoczucie, o kontakt z innymi osobami, które mogą pozytywnie wpłynąć na jakość twoje pracy. Zorganizuj spotkania online i ofline ze swoich koleżankami albo z tzw. grupą wsparcia, gdzie możecie swobodnie porozmawiać o sukcesach i porażkach wątpliwościach czy efektach swojej pracy. Bowiem każdy potrzebuje interakcji bez względu na poziom ekstrawersji i introwersji. Spotkania takie wznoszą dużo dobrego i są źródłem zachowania osobistego work-life-balance.

7) Nie bierz zbyt dużo na siebie. Jeśli wiesz, że twoja obecna sytuacja nie pozwala w pełni wykonywać obowiązków zawodowych, to zaproponuj połowę, dłuższe deadliny lub jeszcze inne rozwiązanie. Ten czas naprawdę jest szczególny, wymaga elastyczności i zupełnie nowego podejścia, które pozwoli obu stronom realizować przypisane im zadania.

To co jest  pozytywnym aspektem pracy zdalnej to przede wszystkim elastyczność godzin pracy, oszczędność związana z dojazdem do biura, własnej firmy, możliwość pracy w dowolnym miejscu oraz brak dress code.

Jak będzie wyglądać przyszłość?

Wybuch pandemii i możliwość pojawiania się pracy zdalnej sprawiły, że taka forma pracy zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. A pracodawcy rozważają wprowadzenia jej na stałe chociażby w formie zmianowego systemu, tworząc pewnego rodzaju hybrydę, czyli dzieląc pracę na część zdalną i stacjonarną. Jednak bez wątpienia należy doprecyzować zasady odpowiedzialności pracodawcy za bezpieczeństwo i higienę pracy zdalnej, w tym wypadki w domu, a także możliwość monitorowania wykonujących taką pracę. Tymczasem czas po wakacjach pokaże w jakich barwach namaluje się przyszłość na rynku pracy oraz jakie prawne rozwiązania, przepisy będą w tej kwestii obowiązywać.

Dziękuję Ci za przeczytanie artykułu. Mam nadzieję, że przyniósł Ci cenne wskazówki.

Możesz teraz: