Jak zaplanować zmianę zawodu, by przynosiła ona korzyści?

Jeszcze do niedawna budziła strach i zdziwienie a dziś wpisuje się w życie. Po co coś zmieniać, przecież jest dobrze, ciepło, bezpiecznie. Nawet, jeśli czasem pojawiała się irytacja i złość na to, co dzieje się wewnątrz w firmie, to przecież nie jest to powód, aby podejmować takie ryzyko. Nawet, jeśli po czasie okazywało się, że coraz częściej nie wiedząc, czemu i jak, praca przynosiła się do domu, bo w godzinach do tego przeznaczonych nie można było jej realizować. Nawet, jeśli odbywało się to kosztem energii, przekraczaniem granic, wchodzeniem z butami do życia rodzinnego, to poczucie obowiązku i odpowiedzialności nie pozwalała zerwać smyczy i poszukać innego rozwiązania. Jak to często bywa „lepszy rydz, niż nic” – lepsza kiepska praca niż nieprzyjemna niepewność. Tak ten niechciany stan „wiem, że nie wiem”, tak naprawdę jest punktem wyjścia, by zatrzymać się i na nowo zweryfikować, jak wygląda dotychczasowa praca.

Przyczyn, z powodu, których myślimy o zmianie jest kilka. Główne z nich to:

-brak perspektyw do rozwoju,

-niesatysfakcjonujące zarobki,

-monotonia zadań,

-nowy pomysł na siebie,

-niezdrowa atmosfera w pracy,

-przeciążenie obowiązkami,

-wypalenie zawodowe,

-pandemia.

Jak skutecznie podejść do zmiany zawodu, by zakończyła się ona sukcesem?

Z jakiego powodu niektóre osoby decydują się na przebranżowienie, nawet, jeśli zdobycie nowych umiejętności i wiedzy trwa kilka lat nauki i pracy? Co nimi kieruje, że są gotowe zainwestować swój cenny czas, pieniądze i się temu poświecić? Bądźmy uczciwi, zmiana zawodu jest z reguły dużym przedsięwzięciem i coraz częściej osoby na nią się decydują. Jak to się dzieje i dlaczego?

Otóż jedną z ważniejszych przyczyn jest jednak wypalenie zawodowe. Brak satysfakcji z zajmowanego stanowiska, perspektyw na podnoszenie swoich kompetencji oraz wykonywanie pracy w opozycji do osobistych wartości powoduje, że niektórzy podejmują decyzję o przebranżowieniu się.

Jak się do tego zabrać?

Należy podjąć kroki, które z jednej strony pozwolą na przekwalifikowanie się, ale z drugiej strony nie zaburzą sytuacji finansowej i nie obniżą poziomu życia poniżej pewnego min., które również należy wciąć pod uwagę przy jej planowaniu.

W pierwszej kolejności nie należy porzucać aktualnego stanowiska bez wyznaczenia celu i zaplanowaniu wszystkich niezbędnych działań. Tutaj opracowanie planu jest kluczowe. Oczywiście sytuacja wygląda inaczej, kiedy ją tracimy z dnia na dzień i może nam posłużyć jak mobilizujący bodziec, by działać szybciej. Jednak, jeśli myślimy o niej od dłuższego czasu warto zgromadzić pewną pulę pieniędzy na wypadek okresu bez dochodu, czy na szkolenia, rozwój i indywidualną współpracę z coachem. Samo postanowienie porzucenia dotychczasowej pracy nie jest wystarczające.

Trzeba się dobrze zastanowić, w jakim kierunku dokonać przekwalifikowania oraz w dojrzały sposób zadbać o poziom energii. Wprowadzenie jakiejkolwiek zmiany wymaga odpowiednich zasobów.

Warto przeanalizować, czy pomysł na zawód oferuje lepsze perspektywy, na ile będzie gwarantował lepsze zarobki i jaka będzie jego przyszłość? Czy wykonywanie jego wpisuję się w mój styl życia, preferencje i wartości? Jeśli na tym etapie pojawiają się trudności i dylematy, to będzie to wymagało jednak dłuższego czasu. W takiej sytuacji trzeba zastanowić się czy jednak nie skorzystać z pomocy specjalisty. Bo w praktyce okazuje się, że na tym etapie można być nawet kilkanaście miesięcy bądź kilka lat. Czyli myśleć o zmianie i nie podejmując kluczowych kroków.

W drugiej kolejności należy odnaleźć odpowiednie szkolenia, kursy, studia podyplomowe stacjonarne i online, aby móc zdobyć wiedzę i umiejętności z pożądanego zakresu. Następnie opracować na nowo dokumenty aplikacyjne, w których to jednak kluczowe będzie, aby skupić się na umiejętnościach, zdobytych kwalifikacjach, przebytych kursach. I pokazać, co z nim wartościowego możemy zrobić dla firmy i jakie korzyści uzyska firma zatrudniając nas na danym stanowisku. Natomiast, jeśli myślimy o byciu na swoim to koniecznie trzeba zaplanować strategiczne działania i przygotować się, że budowanie osobistej marki nie trwa z dnia na dzień. A jest systematycznym i konsekwentnym działaniem z różnymi momentami, które z czasem zaczynają być źródłem spełniania zawodowego.

Przebranżowienie jest możliwe i coraz częściej ma miejsce, ponieważ sytuacja gospodarcza i rynek pracy ulegają ciągłym zmianom. Czego dowodem jest trwająca prawie rok pandemia. To, co było kiedyś pożądane odchodzi do lamusa, powracają lekko bądź bardziej zmodyfikowane zawody dostosowane do obecnych warunków. A także powstają zupełnie nowe, o których jeszcze nie tak dawno w ogóle nie było mowy. Warto zastanowić się już teraz i podjąć ważne dla siebie działania, by móc nie stracić szansy na realizowanie się i świadome zarządzanie swoją karierą.

Jeśli potrzebujesz osobistego poprowadzenia, aby zaktualizować informacje zawodowe i na nowo poznać siebie, by mieć więcej spokoju w budowaniu swojej przyszłości zawodowej to zrób ten pierwszy krok. 

Dziękuję Ci za przeczytanie artykułu. Mam nadzieję, że przyniósł Ci cenne wskazówki.

Możesz teraz:

Photo by Jens Kreuter on Unsplash