Stres czym jest i jak go doświadczamy. Jak we współczesnym świecie najlepiej sobie z nim radzić, aby był motywatorem a nie ograniczał naszego funkcjonowania.

Co to jest stres?

 

Kiedy Twój organizm reaguje na bodźce zewnętrzne wzbudzeniem emocjonalnym i towarzyszą temu fizyczne objawy w twoim organizmie, to co się z tobą dzieje nazywamy stresem.

Stres towarzyszy nam każdego dnia. Jest naturalną reakcją na codzienne wyzwania i wszelkie zmiany. Może być także następstwem długotrwałego oddziaływania bodźca – stresora lub też nagłą reakcją na gwałtowne wydarzenie. Jeśli stawiamy sobie zbyt wygórowane wymagania i w sposób nieefektywny zarządzamy czasem, towarzyszy temu stres.

Nie ma znaczenia płeć, kolor skóry, wyznanie, światopogląd, wiek, pozycja społeczna, stan majątkowy itp. Stres dotyka wszystkich.

Doświadczamy go wszędzie, począwszy od prostych zakupów, a kończąc na śmierci bliskiej osoby. Jest z nami każdego dnia. Z różnym natężeniem i wielokrotnie odczuwamy jego mobilizujący – dobroczynny wpływ lub też stajemy się ofiarami jego paraliżującej mocy.

 

Czy stres jest on dla nas aż tak mocno szkodliwy?

 

Długotrwałe działanie stresu może być szkodliwe. Odczuwanie stresu może działać na nas także bardzo mobilizująco. Bowiem to dzięki niemu podejmujemy trudne wyzwania, czując jednocześnie strach i ekscytację. Pod wpływem stresu realizujemy odpowiednie działania przybliżające nas do celu. A po ich wykonaniu mamy poczucie własnej skuteczności, które jest źródłem naszej satysfakcji i spełnienia a to nam daje napęd do podejmowania kolejnych a z czasem jeszcze trudniejszych zadań.

 

Jak sobie radzić ze stresem?

Na temat stresu i sposobów z nim radzenia powstało szereg publikacji i nieustająco prowadzone są badania na całym świecie.

Z badań wynika, że sposoby radzenia sobie ze stresem zależą przede wszystkim od płci, wieku oraz osobowości, w tym m.in. od cech osobowościowych, natężenia niepokoju, a także od rodzaju stresora. Szczególne znaczenie w procesie radzenia sobie ze stresem ma oczywiście wsparcie społeczne, które wpływa na zwiększenie zdolności do wytrwałej i skutecznej z nim walki. Dlatego tak ważne jest to, w jakim kręgu się obracamy i z kim spędzamy najwięcej swojego czasu. Nie bez powodu się mówi, że jesteś wypadową 5 najbliższych Ci osób. Dane statystyczne w tym zakresie nie pozostawiają złudzeń. Polacy w tej dziedzinie należą do liderów i należą do jednych z najbardziej zestresowanych ludzi na świecie.

Sposobów na radzenie sobie ze stresem jest wiele. Do najbardziej znanych i przynoszących najwięcej korzyści można zaliczyć: medytacje, metodę uważności, odpowiednią ilość odpoczynku i relaksu w tym masaż ciała, aktywność fizyczną, odpowiednią dietę, a także odnalezienie sensu i ustaleniu na nowo priorytetów w naszym życiu zgodnie z własnymi wartościami. Oprócz tego ważne jest, aby mieć własną pasję i robić coś, co sprawia nam przyjemność, coś, co daje nam odskocznię i pozwala nabrać dystansu.

 

Jak odnaleźć skuteczny sposób ?

Kiedy wykonując jakąś czynność, zauważysz symptomy stresu, zatrzymaj się i powiedz sobie „Moje ciało przygotowuje się do sprostania tego wyzwania”. Ciało Ci uwierzy, bo ono wierzy i reaguje na to, co sobie mówimy. Kiedy jednak ta metoda zawodzi, bo sami w siebie nie wierzymy i zaczynamy czuć, że przybrał on na mocy. I coraz częściej odczuwamy jego negatywny wpływ, a z każdym kolejnym dniem odbiera nam siłę do działania. To jest to sygnał, aby poszukać swojego indywidualnego sposobu poradzenia z nim.

Nie ma uniwersalnej zasady strategii czy techniki działania, które będą efektywne dla każdego Najważniejsze to poznawanie siebie tego w jaki sposób reagujemy i poszerzamy swoją świadomość. Właśnie to pozwoli Ci na dobór tej odpowiedniej, dopasowanej tylko do Ciebie przez to najbardziej skutecznej metody.

Pierwszym krokiem do minimalizowania negatywnych konsekwencji odczuwania stresu jest zmiana sposobu postrzegania samego stresu. Potraktuj go jako element rozwoju. Spróbuj wydobyć z niego siłę do pokonywania coraz to trudniejszych wyzwań w swoim życiu. Stres nie powinien być hasłem do unikania konkretnej sytuacji czy też odpuszczania sobie, on może być stymulatorem do działania.

Każdy z nas jest inny i ma swój indywidualny styl emocjonalny, czyli sposób reagowania na przeciwności losu, niepowodzenia i porażki. Świadomość siebie pozwala przyjrzeć się swojemu zachowaniu i wprowadzać bardziej skuteczne sposoby w obniżeniu tego napięcia. Jeśli jesteś zainteresowana i chcesz na nowo poukładać swoje priorytety to daj sobie szansę. Życie jest zbyt krótkie. Nie odbieraj sobie możliwości kreowania go na własnych warunkach.

Zasługujesz na to, aby dobrze się czuć.

 

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci cenne wskazówki i dał Ci chwilę refleksji i zatrzymania.

Możesz teraz:

  • -Dodać poniżej komentarz. Odpowiadam na wszystkie i są źródłem inspiracji do tworzenia jeszcze lepszych treści dla Ciebie.
  • -Udostępnić ten wpis, jeśli uważasz, że jest wartościowy i może komuś pomóc.
  • -Śledzić mój FanPage, aby być na bieżąco z aktualnościami.