Wdzięczność czym jest?

Czym jest wdzięczność? Dlaczego jest taka ważna w naszym życiu? Od czego zacząć jej praktykę, aby poczuć więcej szczęścia?

Każdy z Nas chce być szczęśliwy i najlepiej, aby ten stan trwał jak najdłużej i oczywiście bez wysiłku. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że bycia szczęśliwym trzeba się nauczyć. Niestety mam wrażenie, że robimy zupełnie coś odwrotnego. Stawiamy sobie sami ograniczenia i warunki: „jeśli się stanie x to wówczas będę dopiero szczęśliwy”. Tym samym odbieramy sobie szansę na poczucie prawdziwego szczęścia, cały czas żyjąc w jakiejś ułudzie, że ono kiedyś nadejdzie.

Niestety, często tak się dzieje, że ten moment idealny na to, aby wszystkie warunki konieczne do osiągnięcia szczęścia zostały przez nas spełnione nigdy nie nadchodzi. Każdy etap naszego życia ma swoje wyzwania i wymagania. A wdzięczność to prosty subtelny aspekt naszego życia, który zawsze jest na wyciągnięciu ręki, niezależnie od sytuacji i okoliczności.

Być może jesteś w gronie osób, które już znają swój przepis na szczęście, wiedzą co musi się stać, aby poczuć ten stan. Kroczą drogą warunkowego uzależniania szczęścia od zewnętrznych czynników. Gdy spełnił się określony warunek lub kilka warunków, okazuje się, że wcale to szczęście nie nadchodzi. To jak to w końcu jest? Frustracja rośnie.

Tymczasem z moich obserwacji wynika, że czuć wdzięczność to po prostu być w niej tu i teraz bez dodatkowych materialnych atrybutów. Mam w sobie wewnętrzne przekonanie, że każdy z nas ma wystarczająco dużo zasobów, aby czuć się szczęśliwym tu i teraz, bez względu na to, czego chcemy w swojej przyszłości, o czym marzymy i jaki cel pragniemy zrealizować. Cały paradoks polega na tym, aby najpierw to szczęście trzeba odkryć i poczuć w sobie, aby łatwiej osiągać te rzeczy, które są istotne dla Ciebie. Dlatego naucz się poprzez praktykę wdzięczności, jak być szczęśliwym, aby Twoje życie nabrało odpowiednich barw.

Proponuję wieczorne ćwiczenie, aby przed pójściem spać spisać rzeczy, sytuacje, za które jesteś wdzięczna. To sprawi, że zaczniesz je zauważać.

.

Co daje taka praktyka?

Wdzięczność sprawia, ze zaczynasz dostrzegać te małe rzeczy, które wywołują uśmiech na twojej twarzy. Zaczniesz cieszyć się z tego, z czego do tej pory się nie cieszyłaś, co ignorowałaś. Zmieniasz swój sposób postrzegania i nie koncentrowania się na rzeczach które Ci nie wyszły a uczysz się doceniać to co pozytywne. Co przekłada się na Twój poziom samopoczucia w ciągu dnia. Zmienia się postrzeganie i ocena swojej przeszłości, przestajesz być tak wobec siebie krytyczna.

Przestajesz się martwić drobiazgami i roztrząsać rzeczy na które zupełnie nie masz wpływu. Nauczysz się widzieć tą drugą stronę medalu i będziesz pamiętać na czym pomimo tymczasowych trudności czy wyzwań skupić swoją uwagę np. mam problemy finansowe, jednak jestem wdzięczna, że mam pracę i dach nad głową.

Praktyka ta przypomina także, aby dziękować zarówno innym, jak i sobie. To sprawia, że obie strony czują się zauważone, bo każdy z nas chce być doceniany. Doceniając siebie naturalnie doceniasz innych i ich wkład. A to wpływa na poczucie zarówno szczęścia jak i sensu w naszym życiu.

Zatem jeśli jeszcze nie stosowałaś tej metody, to gorąco Cię zachęcam. Ta technika stosowana systematycznie daje ogromne rezultaty. Zacznij być wdzięczny a zobaczysz jak to na ciebie wpłynie. Nie dowiesz się kiedy nie spróbujesz.

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci cenne wskazówki i dał Ci chwilę refleksji i zatrzymania.

Możesz teraz:

  • -Dodać poniżej komentarz. Odpowiadam na wszystkie i są źródłem inspiracji do tworzenia jeszcze lepszych treści dla Ciebie.
  • -Udostępnić ten wpis, jeśli uważasz, że jest wartościowy i może komuś pomóc.
  • -Śledzić mój FanPage, aby być na bieżąco z aktualnościami.
  • -Napisać do mnie na adres kontakt@annabezdziecka.pl
  • -Zarezerwować termin na 20-min.bezpłatną konsultację na https://www.annabezdziecka.pl/kalendarz/