12 maja dziś obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych.

 

Wędrówki ptaków, to ten fenomen natury, który wzbudza mój respekt i ogromny podziw. Szczególnie jeśli uświadamiam sobie jakie trasy i odległości przebywają skrzydlaci podróżnicy. Jak wielki jest to wysiłek. Ile wymaga to przygotowań, niezwykłych umiejętności i odwagi, oraz jak wiele niebezpieczeństw czyha po drodze. Już sama decyzja o chwili wylotu ma strategiczne znaczenie – złe odczytanie warunków pogodowych ptaki mogą przypłacić życiem. Niestety nie wszystkim udaje się dotrzeć do celu.

 

A wszystko po to, by po spędzeniu zimy w strefach klimatycznych, w których jest  ciepło, zasobniejszych w pokarm, z powrotem wyruszyć wiosną do miejsc, w których rok wcześniej ptaki odbywały lęgi.

 

Nie będę rozpisywać się o ogromnych niebezpieczeństwach jakie je spotykają na tzw. szlaku śmierci. Gdzie są obiektem polowań. Myśliwi oraz kłusownicy chwytają albo zabijają ptaki gromadzące się na ostojach, w tym gatunki zagrożone wyginięciem i objęte ścisłą ochroną. Niestety w Polsce również się one odbywają. Jest to bardzo poważny problem ekologiczny, jednak dziś nie o tym.

 

Klucze, które widzisz wiosną lub jesienią na niebie to efekt współpracy między towarzyszami podróży. 


Ptak lecący jako pierwszy wykonuje najcięższą pracę. Machając skrzydłami wytwarza prąd powietrza, który ułatwia lot ptakom lecącym bezpośrednio za nim. Można powiedzieć, że toruje on drogę swoim towarzyszom. Efekt jest największy bezpośrednio za końcami skrzydeł. Ptaki, aby zapewnić sobie widoczność trzymają się linii wyznaczonej przez zewnętrzne skrzydło poprzednika. Latanie w szyku pozwala  zaoszczędzić  energię – im dalej od czoła klucza tym mniejszy opór powietrza i praca włożona w lot maleje. To tam lecą zawsze ptaki młode i niedoświadczone lub chore. Na końcu klucza odpoczywają też zmieniający się co jakiś czas przewodnicy. Klucze formują długodystansowcy np. żurawie, gęsi, łabędzie czy kormorany. Ten widok od zawsze mnie zachwyca…

 

Przypomina mi to pracę dobrego lidera, który przewodzi, inspiruje i motywuje do podejmowania wysiłku swoich współpracowników czy współtowarzyszy. To on stwarza im bezpieczne i sprzyjające warunki do rozwijania, doświadczania oraz przewiduje ewentualne zagrożenia. Złe ich oszacowanie i nie właściwa analiza ewentualnych problemów może narazić cały zespół na duże konsekwencje.  Lider wie komu zlecić poszczególne zadania, bazując na znajomości ich potencjału, kiedy ma nastąpić zmiana prowadzącego jakiś blok, kiedy i ile mają trwać przerwy a także potrafi skutecznie wspierać w chwilach słabości i większych trudności. Wszystko po to, aby wspólnie osiągnąć ważny cel. Praca w zespołach czy w grupach mniej formalnych pozwala doświadczać ducha relacji i nauczyć się niezbędnych umiejętności m.in. komunikowania, słuchania, rozwiązywania problemów, wspierania i pomagania innym tym mniej doświadczonym, konsekwencji i koncentracji na celu.

 

Nie potrafimy latać jak ptaki, ale zawsze możemy dodawać wzajemnie sobie skrzydeł, a nie je podcinać. A wszystko po to, aby lecieć wysoko, tam gdzie chcemy, przekraczając swoje granice horyzontu i w pełni realizować siebie.

 

Dlatego szukaj tych właściwych osób z którymi czujesz się bezpiecznie i wiesz, że masz tą potrzebną przestrzeń do eksplorowania, próbowania i poznawania siebie. Wybór osób, z którymi spędzasz czas jest naprawdę bardzo ważny. Podejmij świadomy ich wybór, bo jak widzisz wpływa społeczny jest bardzo duży. Często nieświadomie zaczynamy upodabniać się do innych i przyjmować zarówno poglądy jak i nawyki, czy też różne przekonania. To one w konsekwencji determinują to jak wygląda nasze życie.

Jeśli chcesz się wzbić i rozwinąć swoje skrzydła to rozejrzyj się dookoła, nie czekaj. Tylko podejmij próbę odnalezienia przyjaznego stada z dobrym liderem na czele i ucz się od najlepszych, rozwijając krok po kroku swoje umiejętności, niezależnie od miejsca w którym jesteś.

 

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci cenne wskazówki i dał Ci chwilę refleksji i zatrzymania.

Możesz teraz:

  • -Dodać poniżej komentarz. Odpowiadam na wszystkie i są źródłem inspiracji to tworzenia jeszcze lepszych treści dla Ciebie.
  • -Udostępnić ten wpis, jeśli uważasz, że jest wartościowy i może komuś pomóc.
  • -Śledzić mój FanPage, aby być na bieżąco z aktualnościami.