Czego możesz nauczyć się od kota?

Kot jest Twoim najlepszym trenerem!

Jeszcze 2,5 roku temu panicznie bałam się kotów. Niestety miałam słabe doświadczenia w obcowaniu z kotem będąc dzieckiem a później to już się tylko pogłębiło. Ta niezliczona ilość sytuacji pozwoliła mi uwierzyć, że się ich boję. Jednak przyszedł moment, w którym raz na zawsze, chciała się uporać i rozliczyć z tym przekonaniem. Okres rekonwalescencji po kolejnej operacji mojej córki był świetną okazją. Tym bardziej, że już od dłuższego czasu słyszałam wielkie prośby i błagania „chcę mieć swojego kota”! I tak wzięłam na warsztat swoje przekonania na ten temat. Postanowiłam także solidnie przygotować się do zmiany i przyjęcia nowego członka rodziny.

W pierwszej kolejności swoje działania skupiłam na poszukiwaniu fachowej wiedzy na temat zachowania kota, co lubi, a czego nie i co powoduje, że jest mało przyjemny. Obejrzałam filmiki, poczytałam informację o pielęgnacji, potrzebach, żywieniu i szczepieniach. Wybrałam sklep internetowy, gdyż jest to moja ulubiona forma robienia zakupów. Następnie po części teoretycznej wzięłam się za część mentalną i w ramach pracy stosowałam metodę małych kroków. Najpierw kupiłam jedną miskę i przechodziłam koło niej z myślą, jak ja się czuję mając kota. Obserwowałam swoje odczucia i myśli płynące z ciała i umysłu. Po kilku dniach kupiłam kuwetę i postawiłam ją w łazience. Tu także przyglądałam się swoim reakcjom np. na ile irytuje mnie jej obecność i zapach żwirku. Później przyszedł czas na zakup kolejnych niezbędnych akcesorii, w tym transporterka, drapaka, zabawek itp. Po ok. 4 tygodniach byłam już gotowa.

Kiedy pojawiła się w naszym domu miała 8 tygodni. Malutka, lekko przerażona kuleczka. Każdego dnia nabierała ufności, że jest w dobrych rękach. Większość swojego czasu spędzała śpiąc mi na nogach i towarzysząc mi podczas pracy przy komputerze, tak jest do dziś. Mimo jej temperamentu i charakteru tricolorki, sierści w miejscach najmniej spodziewanych oraz zachwytu do moich storczyków, to z perspektywy czasu już sobie nie wyobrażam życia bez kota!

Tak, teraz jestem kociarą i bardzo dobrze się z tym czuję.

Co daje Ci towarzystwo kota?

Już sama obecność kota w domu jest doskonałą formą terapii. To obcowanie z nimi daje nam dobrą energię, poprawia nastrój, redukuje nadmierny stres oraz rozładowuje napięcie emocjonalne.

Kot jest fantastycznym przykładem jak zacząć dbać o siebie. Zacznij obserwować i powoli wprowadzaj te nawyki.

  1. Sen- Kot śpi tyle ile potrzebuje, bo wie instynktownie, że jest to mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przez całą dobę – Trener od dobrego snu.
  2. Gimnastyka- Kot zawsze po przebudzeniu rozciąga się tzw. koci grzbiet, kilka ćwiczeń, asan. A ciało od razu lepiej się czuje i dostaje zastrzyk dobrej energii – Trener od jogi.
  3. Granice- Kot jasno swoim zachowaniem daje wyraz temu co mu się podoba a co nie. Czego potrzebuje w danym momencie? Czy mam ochotę na zabawę, głaskanie czy jednak już na pyszne jedzenie? – Trener od asertywności.
  4. Nic nie robienie- dolce far niente- Kot pokazuje, że odpoczywanie, relaksowanie się, słodkie nic nie robienie bez wyrzutów sumienia jest potrzebne dla naszego ciała i ducha i przynosi dużo dobrego – Trener odpoczynku.
  5. Obecność- nikt inny tak dobrze nie posiadł tej umiejętności jak kot. Nasz mruczek obecny jest tu i teraz a przy tym bardzo wnikliwe obserwuje swoje otoczenie – Trener uważności.
  6. Strategia- Kot polując na muchę, ćmę czy też zupełnie inny obiekt przyglądając się mu wnikliwe. Atakuje wtedy, kiedy ma największe szansę na zdobycie swojej celu. Jest czujny, zwarty, niezłomny, gotowy do działania i nie zniechęca się po pierwszej i kolejnej nieudanej próbie – Trener od realizacji celu.
  7. Kreatywność- Kot pozostawiony dłużej w samotności zawsze znajdzie sposób na dobrą zabawę a jego twórczość jest nieograniczona – Trener od kreatywności.
  8. Higiena- Kot z ogromną pieczołowitością dba o siebie i pielęgnuje swoje futerko – Trener od naturalnego piękna.
  9. Akceptacja- Kot niezwykle szybko przystosowuje się do nowych okoliczności. Nie robi problemu, tak gdzie go nie ma a przy tym czuje się komfortowo – Trener akceptacji.
  10. Indywidualista- Kot zawsze chodzi swoim ścieżkami. Nie boi się wyjść na dziwaka ani nie przejmują się opinią innych – Trener autentyczności.

Już wiesz czego potrzebujesz w pierwszej kolejności? O jaki aspekt chcesz zadbać u Siebie?

Ucząc się ode siebie nawzajem macie niepowtarzalną szansę, aby stworzyć jedyną w swoim rodzaju relacje. A Twój pupil odwdzięczy się swoją dozgonną miłością do Ciebie.

 

 

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci cenne wskazówki i dał Ci chwilę refleksji i zatrzymania.

Możesz teraz:

  • -Dodać poniżej komentarz. Odpowiadam na wszystkie i są źródłem inspiracji do tworzenia jeszcze lepszych treści dla Ciebie.
  • -Udostępnić ten wpis, jeśli uważasz, że jest wartościowy i może komuś pomóc.
  • -Śledzić mój FanPage, aby być na bieżąco z aktualnościami.