Jak nie dopuścić do wypalenia? I kiedy rozpoznać ten właściwy moment?
Poznaj 4 skuteczne sposoby, aby temu przeciwdziałać i nie dopuścić do wypalenia.
Wypalenie to syndrom psychofizycznego wyczerpania organizmu spowodowany walką z długotrwałym stresem, który pochodzi z niedopasowania do sytuacji, konfliktu wartości, nadmiaru zadań i obowiązków, złych relacji międzyludzkich, braku poczucia sprawiedliwości w pracy oraz braku wyzwań dających poczucie satysfakcji.
Oprócz tego występuję cała gama psychofizycznych oznak płynących z ciała i umysłu, która wpływa na naszą jakość i skuteczność w pracy. Więcej na ten temat znajdziesz w moim poprzednim artykule https://www.annabezdziecka.pl/wypalenie–zawodowe/
Jednak wypalenie nie tylko jest związane z naszą pracą odnosi się także do życia osobistego.
3 podstawowe elementy doprowadzające do wypalenia to:
-niedopasowanie czyli robię coś, co z jakiegoś powodu nie do końca mi pasuje, lub kiedy nie mogę realizować swoich pasji i rozwijać się, często towarzyszy temu stres. To niedopasowanie może wynikać z nadmiaru ilości obowiązków, nie do końca zgodnych z naszym potencjałem i umiejętnościami.
-konflikt wartości czyli robię coś, do czego nie jestem w ogóle przekonana i gdy uważam, że to nie jest zgodne z moim system wartości np. piszę teksty na zamówienie a oprócz tego muszę pozyskiwać klientów, sprzedaję coś do czego absolutnie nie jestem przekonana lub chcę pomagać ludziom a wymaga się ode mnie siedzenia nad papierami.
-długotrwałość czyli jeśli robię coś czego nie lubię przez tydzień i jestem w stanie to przejść, to nie jest to jeszcze powód. Jednak kiedy to zamienia się na miesiące, to jest to już wyraźny sygnał, aby zacząć działać.
Dlatego tak bardzo istotne jest uchwycić ten moment. Kiedy tylko niektóre objawy pojawią się, zanim złapie na dobre wypalenie. Bo droga wychodzenia z niego nie jest już taka szybka i łatwa.
W jaki sposób rozpoznać ten moment?
1. Kiedy twoi bliscy zaczynają Ci mówić, że widzą ciebie tylko jak pracujesz, że na nic nie masz czasu, że ciągle zostajesz po godzinach lub odmawiasz wspólnego wyjścia zasłaniając się ciągłym zmęczeniem albo nadrobieniem piętrzących się zaległości. Wówczas zatrzymaj się i dowiedz się od nich co faktycznie widzą, poznaj ich punkt widzenia. Jeśli pokrywają się, to zastanów się co możesz zrobić, aby to zmienić. Zacznij od małego kroku, a potem wprowadzaj kolejne.
2. Rozmowa z kimś bliskim, osobą z pewną mądrością życiową i doświadczeniem, kto wysłucha i spojrzy na całą sytuację obiektywnie i z innej perspektywy. Po to, abyś mogła rozważyć różne kwestie i wybrać tą najlepszą opcję.
3. Kolejną możliwością jaką możesz zrobić, to sporządzić listę rzeczy, które podobają się a które nie są obecne w twoim życiu To jest ta chwila, kiedy możesz zobaczyć co faktycznie dzieje się i przeanalizować swoją obecną sytuację. Bo być może są takie rzeczy, które mi się nie podobają, są takie rzeczy, które mi się kiedyś podobały, albo nieco w innych okolicznościach, a teraz to się zmieniło. A jeśli tak to z jakiego powodu. To jest ten pierwszy krok do samodzielnej autorefleksji.
4. Możesz także wziąć kilka dni urlopu i po prostu zwolnić, robiąc to co lubisz. Jednak jeśli wiesz, że zaczniesz ten czas wykorzystywać na zaległości, to może warto wyjechać w jakieś urokliwe miejsce i tam naładować swoje baterie. Obecnie czas letni bardzo mocno temu sprzyja, może warto zrobić coś inaczej niż zazwyczaj. I zamiast pełnego turystów miejsca wybrać jakąś spokojną agroturystkę na ten odpoczynek.
Nie popełniaj błędu i nie podejmuj pochopnie drastycznych decyzji jak np. porzucenie pracy, zmianę na to samo stanowisko, zachowując się dokładnie tak samo i nie wyciągając żadnych wniosków lub nie dopuść do sytuacji, kiedy Tobie zostanie wręczone wypowiedzenie. Znacznie lepiej jest zawczasu wprowadzić konkretny plan działania i stopniowo go realizować.
Jeśli jednak masz wątpliwości a masz pracę, która już od dłuższego czasu nie daje Ci radości i satysfakcji, to warto skorzystać z pomocy. I zainwestować w swoją przyszłość i przyjrzeć się temu co, w jaki sposób można zrobić. Taka obiektywna ocena pozwoli Ci zaoszczędzić niepotrzebnych nerwów i stresu oraz bolesnych konsekwencji.
Jeśli czytając ten tekst odnajdujesz w sobie impuls, aby podjąć taki krok, to jest to właściwy moment. Jeśli nie do końca wiesz jak i od czego masz zacząć, to umów się ze mną na bezpłatną konsultację https://www.annabezdziecka.pl/kalendarz/ i osobiście sprawdź jak mogę Ci pomóc lub napisz do mnie na adres annabezdziecka-kontakt@wp.pl
Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu.
Mam nadzieję, że przyniósł Ci cenne wskazówki i dał Ci chwilę refleksji i zatrzymania.
Możesz teraz:
- -Dodać poniżej komentarz. Odpowiadam na wszystkie i są źródłem inspiracji do tworzenia jeszcze lepszych treści dla Ciebie.
- -Udostępnić ten wpis, jeśli uważasz, że jest wartościowy i może komuś pomóc.
- -Śledzić mój FanPage, aby być na bieżąco z aktualnościami.