Jesteś przed 40 -tką i masz dość swojej pracy. Utknięcie czy wypalenie? Naprawdę nie wiesz, co dalej?

 

Przełom połowy kariery-czym jest, kogo dotyka i jakie ma znaczenie w naszym życiu?

Potrzeba zmiany zawodowej pojawia się zwykle przed czterdziestką lub tuż po niej. Kryzys połowy kariery dopada niemal każdego. Dobrze przepracowany może stać się nowym otwarciem.

Z każdym rokiem idziesz naprzód, realizując cele, wspinając się i pokonując kolejne szczeble swojej kariery. Jednak pewnego dnia uświadamiasz sobie, że dzień pierwszej młodości dobiegł już końca. W tym oto szczególnym czasie coraz więcej pojawia się chwil zniechęcenia, przesytu, niezadowolenia z siebie.

Zjawisko „mid-career cross” – przełom połowy kariery jest badane przez specjalistów już od lat 80-tych. Udowodniono w nich, że statystycznie pomiędzy (36-45 rokiem) przeżywamy przełomowy moment w karierze zawodowej. Jest to czas, kiedy pojawia się znużenie dotychczasowym zajęciem i trybem życia, a jednocześnie paradoksalnie rośnie presja na sukces i samorealizację – „bo jak nie teraz to nigdy”. Jest to doskonały moment w życiu, który sprzyja podejmowaniu ważnych decyzji zawodowych. Bowiem prędzej czy później nałoży się z nim kolejny kryzys – kryzys przełomu połowy życia.

Kryzys, wbrew pozorom, to szansa według Eriksona, to rozwiązanie konfliktu, który warunkuje przejście do następnej fazy rozwojowej. Stanowi o rodzaj punktu zwrotnego w życiu, który daje możliwość rozwinięcia się jako jednostki i określonego rodzaju kompetencji psychologicznych.

Kryzys przełomu połowy życia to:

-czas, kiedy przechodzimy drugie dojrzewanie,

-czas burzy i rozpadu, w którym wszystko zostaje podważone,

-czas wewnętrznych konfliktów i dylematów,

-czas budowania na nowo swojej tożsamości,

-czas odbudowania siebie na nowo.

Czym jest kryzys?

W potocznym języku kryzys to coś negatywnego, jednak słowo to pochodzące ze słownika greckiego „krisie” oznacza rozstrzygnięcie. Według psychologów kryzys to szansa na pozytywną dezintegrację, czyli coś musi się zakończyć, rozpaść, żeby powstało coś nowego o zupełnie innej jakości. Bywa, że jest to trudny czas, jednak jest on zupełnie naturalny i wpisany w życie każdego zdrowego człowieka. Polega on na tym, że dochodzisz do momentu, w którym weryfikujesz swoje cele. Uświadamiasz sobie, że dotychczas wiele rzeczy musiałaś robić, że byłaś pod presją rodziny, otoczenia, szefa. Czasem przełom przechodzi bez większych komplikacji, szybko odczytujesz znaki, swoje odczucia i podejmujesz środki zaradcze. Bywa jednak, że potrzebujesz punktów zwrotnych, aby dostrzec swoją przemijalność.

Kolejne badania wskazują, że w wieku 35-43 lat zmniejsza się u człowieka presja sukcesu finansowego. Właśnie, dlatego wiek dojrzały sprzyja świadomości własnej śmiertelności, masz mniejszą lub większą stabilność ekonomiczną, nie musisz już tak gonić, jak wcześniej na początku swojej kariery. Dodatkowo dostrzegasz pierwsze objawy starzenia się i symptomy niedomagań swojego ciała. W pracy dostrzegasz, że jeszcze nie tak dawno byłaś najmłodsza, a teraz należysz do tych dojrzałych. Poza tym często rynek pracy wymusza zatrudnienie osób młodych, bardziej energicznych i otwartych na nowości technologiczne. I tu zaczynają się dylematy i rozważania, czy taka zmiana w karierze w moim wieku jest jeszcze możliwa, czy zdążę – a może to tylko tymczasowa fanaberia, chwilowy zryw.

 

Jak podejść do zmiany?

Potrzeba zmiany, która nieuchronnie pojawia się w tym czasie, nie oznacza, że od razu musisz wszystko rzucić i postawić na jedną kartę. Choć i takie postawy się zdarzają. Nie chodzi oto, aby przeprowadzić rewolucję, a raczej ewolucje i przygotować się do niej stopniowo. Kryzys przełomu połowy życia polega na zburzeniu dotychczasowych struktur, weryfikacji, refleksji, eksperymentowaniu, spojrzeniu szerzej i zwrócenia się na nowe obszary zawodowe.

Jednak bardzo często znów wchodzisz w utarte schematy. Zamiast podjąć działania ku zmianie to coraz bardziej koncentrujesz się na pracy i poświęcasz jej jeszcze więcej czasu. Chcesz podtrzymać pozytywny obraz samego siebie. A stąd szybko można popaść w pracoholizm, ponieważ nie chcesz utracić swojej pozycji, czując oddech młodszych na plecach. I wówczas pracujesz więcej i ciężej a efekty są małe, niepowalające. Zaczynasz się sama nakręcać, a to już prosta droga do wypalenia zawodowego. Początkowo może objawiać się rozgoryczeniem, cynizmem, nadmierną irytacją, poczuciem braku sensu i utratą  satysfakcji. Po jakimś czasie dochodzą objawy fizycznego wyczerpania, przeciążenia i wtedy to już naprawdę trzeba zmienić sposób funkcjonowania, przewartościowania swojego życia i koniecznie zmienić perspektywę.

Na czym polega zmiana perspektywy?

Zmiana perspektywy wiąże się z przepracowaniem pojawiającego się w okolicach 40-stki lęku przed śmiercią oraz zadaniu sobie kluczowego pytania – Co po mnie pozostanie?

Na gruncie zawodowym pojawiają się nowe pomysły i sposoby realizowania siebie:

-można opuścić korporację i rozpocząć zupełnie nowy rozdział, poświęcić się pasji z dzieciństwa. Bo dochodzimy do wniosku, że realizowania przez nas kariera nie wynikała z naszych talentów a raczej była efektem presji narzuconej z zewnątrz.

-można zostać mentorką i przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie,

-można zostać terapeutką i jeszcze skutecznie pomagać innym,

-można podjąć dodatkową aktywność społeczną, zająć się wolontariatem, po pojawia się potrzeba misji.

To są tylko niektóre możliwości. Mojemu sercu bliskie jest podejście edukacji przez całe życie, w którym to osoba podejmuje kolejne wyzwania, studiuje, uczy się coraz to nowych umiejętności, inwestując w swój rozwój.

Idąc za tym wewnętrznym głosem, oprócz samego robienia, masz możliwość uporządkowania i poukładania wszystkiego w głowie. Dzięki temu pojawia się zrozumienie i akceptacja, niezależnie od sukcesu materialnego tylko z samego faktu chcenia i robienia tego, co jest ważne dla ciebie. Dając Ci w prezencie ten najważniejszy klucz do odnalezienia siebie na nowo.

Jeśli czujesz potrzebę sprawdzenia, w jakim miejscu jesteś ze swoją karierą, to zapraszam Cię na bezpłatną konsultację na https://www.annabezdziecka.pl/rezerwacje/  i osobiście sprawdź jak mogę Ci pomóc.

 

 

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu.

Mam nadzieję, że przyniósł Ci cenne wskazówki i dał Ci chwilę refleksji i zatrzymania.

Możesz teraz:

  • -Dodać poniżej komentarz. Odpowiadam na wszystkie i są źródłem inspiracji do tworzenia jeszcze lepszych treści dla Ciebie.
  • -Udostępnić ten wpis, jeśli uważasz, że jest wartościowy i może komuś pomóc.
  • -Śledzić mój FanPage, aby być na bieżąco z aktualnościami.
  • -Napisać do mnie na adres kontakt@annabezdziecka.pl
  • -Zarezerwować termin na 20-min.bezpłatną konsultację na https://www.annabezdziecka.pl/kalendarz/