Zmiany na rynku pracy

Zmiany na rynku pracy wywołane przez pandemię. Co będzie ważne a co już przestanie mieć znaczenie przy wyborze zatrudnienia.

Przedłużająca się sytuacja z pandemią i stopniowym wychodzeniem z niej przyczyniła się do tego, że obecny rynek pracy jest cały czas mocno niestabilny. Trudno jest przewidzieć, jak będzie on rzeczywiście wyglądać. Nie ma sektora, który nie odczuł skutków przymusowej izolacji.

Zmiany zachodzą niezależnie od tego, czy jesteś na nie przygotowana, czy nie. Czy myślałaś o nich, a może już dotknęła Cię w postaci wypowiedzenia z powodu likwidacji stanowiska, restrukturyzacji firmy? Coraz więcej osób szczególnie kobiet zaczyna się obawiać, co dalej. I jak zaplanować budżet na najbliższe miesiące.

Jaka będzie przyszłość rynku pracy?

Najnowsze badania ukazują, że współczynnik redukcji etatów niestety rośnie, a na pierwszy plan wysuwa się zmiana branży. Według portalu pracuj.pl aż 64% przebadanych osób myśli o zmianie. Tak duża liczba osób deklarujących chęć przebranżowienia się jest dowodem na rosnącą w społeczeństwie niepewność i niepokój o pracę.

Charakter i sposób pracy zmienia się, czy tego chcesz czy nie. Czas pandemii pokazał, że coś, co było wyjątkiem, jak praca zdalna, nagle jest na porządku dziennym. Coraz więcej firm i instytucji jest otwartych na elastyczny czas pracy. Wiele firm zauważa większą potrzebę korzystania z rozwiązań automatycznych i sztucznej inteligencji.

Jeszcze nie tak dawno o atrakcyjności zatrudnienia stanowiły takie aspekty jak możliwość rozwoju i ciekawość wykonywanych zadań. A to, co popychało ku zmianie to:

  • -zbyt niski poziom wynagrodzenia
  • -brak perspektywy awansu
  • -chęć samorealizacji
  • -rutyna, nuda
  • -powody osobiste w tym wypalenie zawodowe
  • -zła atmosfera w pracy.

Natomiast to, co się obserwuje to wzrost wykorzystywania w pracy najnowocześniej technologii. Aplikacje prześcigają się w aktualizacjach i ich nowych funkcjonalnościach. Praca, szkoła, szkolenia pracowników – wszystko odbywa się online. Ta nagła zmiana stylu życia na całym świcie wpłynęła i nadal będzie wpływać na przyspieszony rozwój nowych technologii, których zadaniem jest wspomaganie człowieka praktycznie w każdym aspekcie życia. Coś, co jeszcze nie tak dawno było odległe, dziś zdaje się być na porządku dziennym. Rodzice i dzieci, każde z własnym laptopem wykonują swoją pracę. I w moim odczuciu obecny system edukacji jest do natychmiastowej zmiany. Bez tego osobom uczącym się, wchodzącym na rynek pracy oraz z dużym doświadczeniem zawodowym będzie trudno odnajdywać się w ciągłej zmieniającej się rzeczywistości.

Dlatego to, co jest obecnie szczególne cenne i mocno pożądane, niezależnie od wieku, to takie umiejętności jak:

  • -planowanie pracy własnej i zespołu zgodnie z celami biznesowymi
  • -wykrywanie i usuwanie sytuacji kryzysowych
  • -rozwiązywanie problemów
  • -oraz nieustająco umiejętności komunikacyjne.

Sprawdź obserwując siebie, w jakim stopniu posiadłaś te umiejętności. I pamiętaj inwestycja w siebie jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić. Nie warto na niej oszczędzać! Inwestuj mądrze, tak, aby szlifować lub zdobyć nowe umiejętności. Dzięki temu będziesz świadomie mogła budować swoją karierę oraz odpowiednio reagować na zmieniające się warunki.

Dziękuję Ci za przeczytanie artykułu. Mam nadzieję, że przyniósł Ci cenne wskazówki.

Możesz teraz: